Dacia Unirea, prima victorie în Liga a II-a

* Dacia Unirea a câștigat cu 1-0 partida cu Dunărea Călărași * “Seriozitatea, sacrificiul, atitudinea, am fost primii la minge tot timpul, acestea au fost atu-urile noastre”, spune Marian Samuilă

Dacia Unirea a bifat primul succes din actuala ediție de campionat a Ligii a II-a, 1-0, într-o partidă în care adversară a fost tot o echipă care este matematic retrogradată, Dunărea Călărași. Petrache a înscris din penalty, în minutul 31, golul de trei puncte, însă formația brăileană a avut și șansă la faza din minutul 92, când Duțu și cele două bare ale porții sale s-au opus golului egalizator.

Dacia Unirea a controlat jocul în prima repriză, însă atacanții nu au reușit să profite de centrările colegilor lor sau portarul oaspeților, Costache, a avut intervenții exacte.

Dunărea Călărași a fost periculoasă doar în minutul 28, când Vultur a centrat în fața porții brăilene, însă Popa nu a cadrat mingea pe spațiul porții.

Formația brăileană a dominat teritorial și, trei minute mai târziu, Vali Robu a obținut o lovitură de la 11 metri. Petrache a șutat în dreapta lui Costache, portarul Dunării s-a dus pe minge însă nu a putut evita golul. Putea fi 2-0 în minutul 35, însă mingea șutată de Acolatse a trecut puțin pe lângă poarta adversă.

În primele 20 de minute ale părții secunde, Dacia Unirea a mai avut câteva situații de poartă, însă tabela nu s-a modificat. Dunărea Călărași a rămas în inferioritate numerică din minutul 75, când Avram a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Boroșu (min. 81) a fost oprit prin fault, Moroianu a șutat de la 10 metri pe lângă poartă. Dacia Unirea a avut emoții în minutul 92, dar faza s-a încheiat cu bine iar formația brăileană a bifat prima victorie din acest campionat al Ligii a II-a.

“Ne-am dorit mai mult decât ei victoria, dar am avut și șansă pe final de meci. I-am văzut la antrenamentele premergătoare acestui joc și speranța încolțea în inima mea. Suntem pe un trend ascendent. Seriozitatea, sacrificiul, atitudinea, am fost primii la minge tot timpul, acestea au fost atu-urile noastre în acest meci. De două partide evoluțiile sunt în creștere, sperăm să ne menținem acest ritm de joc și în următoarele meciuri”, ne-a declarat antrenorul secund, Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Duță - Leu, Moroianu, Ziepop, Mocanu - Yaya, Acolatse - Sava (min. 76: Palade, min. 89: Lascu), Petrache (min. 76: Boroșu), V. Robu - Duțu (min. 63: Vartolomei).