Dacia Unirea a pierdut primul meci oficial din 2022

* formația brăileană a fost învinsă cu 3-0 de Unirea Slobozia * la Dacia  Unirea, cinci jucători au debutat în Liga a II-a

Cu unul dintre cele mai tinere loturi din Liga a II-a, Dacia Unirea nu a putut emite pretenții în fața unei formații, Unirea Slobozia, care se luptă cu șanse reale pentru accederea la turneul play-off. Diferența de experiență și-a spus cuvântul, iar gruparea din Slobozia s-a impus cu 3-0, pe stadionul Municipal.

Un aport la acest scor mare l-a avut și centralul Claudiu Marcu, atunci când a decis să acorde penalty pentru Unirea Slobozia în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei secunde. Centralul constănțean nu a tratat cu aceeași unitate de măsură faza din minutul 72, când portarul echipei vizitatoare a ieșit să boxeze mingea însă înainte de a o boxa l-a lovit în cap pe Vartolomei. O fază în care în mod normal Marcu ar fi trebuit să acorde penalty pentru Dacia Unirea.

Așa cum se aștepta toată lumea, Unirea Slobozia a controlat jocul, dar și formația brăileană a avut momente în care s-a ridicat la înălțimea adversarei. Formația vizitatoare a beneficiat și de o gafă a lui Mocanu, care l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Gulceac și a deschis repede scorul prin Toma, din penalty. În minutul 25, Dacia Unirea a ieșit pe contraatac, Petrache a șutat de la marginea careului iar mingea a ricoșat din piciorul unui adversar până la Yaya care a șutat violent de la 30 de metri dar mingea a trecut razant cu transversala. Unirea Slobozia și-a dublat avantajul grație golului marcat de Vadim Gulceac, în minutul 26. Repriza secundă a fost mult mai echilibrată. Unirea Slobozia a trecut pe lângă gol în minutul 70, când Toma a șutat din lovitură liberă, însă Duță a boxat mingea de sub transversală, în corner. Claudiu Marcu nu a acordat penalty la intrarea nesportivă a portarului Ciupercă asupra lui Vartolomei, dar a făcut cadou echipei oaspete o lovitură de la 11 metri în prelungirile părții secunde. Toma a transformat penalty-ul iar Unirea Slobozia s-a impus cu 3-0. În acest meci cinci jucători ai echipei Dacia Unirea, Ghiță (16 ani), Boroșu (17 ani), Gheorghiu (18 ani), Bădilaș, Vartolomei, au debutat în Liga a II-a.

“Atât putem la ora aceasta. Știam că vom întâlni o echipă omogenă, cu jucători experimentați. Nimeni nu pune la îndoială valoarea echipei din Slobozia dar, așa cum li s-a acordat lor penalty în prelungirile reprizei secunde, așa trebuia să procedeze arbitrul și după intrarea nesportivă a portarului, la Vartolomei”, ne-a declarat Laurențiu Ivan.

Dacia Unirea: Duță – Sava, Mocanu, Moroianu, Bădilaș – Petrache (min. 88: Boroșu), Fendoung (min. 78: Passi), Yaya, V. Robu (min. 89: Gheorghiu) – Vartolomei (min. 78: Palade), Duțu (min. 88: Ghiță).