Dacia Unirea a pierdut partida cu Sepsi de pe Municipal

Muscă a ratat egalarea cu opt minute înainte de finalul meciului • Dacia Unirea merge etapa viitoare la Juventus Bucureşti

Dacia Unirea a pierdut cu 1-0 partida cu Sepsi şi a înregistrat cel de-al doilea eşec pe teren propriu din acest sezon competiţional. Unicul gol al partidei a fost înscris de Hadnagy în minutul 76. Formaţia brăileană a avut o prestaţie bună în prima repriză şi, cu toate că nu a înscris, suporterii erau convinşi că favoriţii lor se vor impune în acest joc. Dacia Unirea a irosit o ocazie importantă în minutul 2, când, după o diagonală a lui Neagu, Roşoagă a şutat la colţul scurt, însă Niczuly a reuşit să scoată mingea de la vinclu. Neagu (min. 4) a ratat întâlnirea cu mingea după o centrare foarte bună a lui Frunză, iar în minutul 9 Petean a expediat primul şut pe spaţiul porţii. Formaţia brăileană a continuat să dicteze ritmul partidei şi şi-a mai creat o situaţie de poartă în minutul 14, însă Niţă a şutat într-un un apărător al oaspeţilor. Sepsi a reuşit să ameninţe poarta lui Olaru abia în minutul 25. Atunci, după un contraatac, Ene a centrat în faţa porţii, Hadnagy a reluat mingea cu capul, însă Olaru a reuşit să o scoată de sub transversală. Dacia Unirea a fost echipa care a construit pănă la finalul primei reprize, însă oaspeţii au fost cei care au fost, din nou, la un pas de deschiderea scorului în penultimul minut al primei reprize, când după o centrare a lui Tofan, Hadnagy a trimis mingea, cu capul, spre vinclul colţului lung, însă din nou Olaru a fost la post. În repriza a doua s-a jucat mai mult între cele două careuri, iar pe ansamblu, tot echipa gazdă a fost aceea care a dominat teritorial, însă dominarea elevilor antrenorului Alin Pânzaru a fost una sterilă. Puşcaşu a reluat prea slab pentru a-l păcăli pe Niczuly, iar Muscă nu a fost în cea mai bună zi a sa. Oaspeţii au stat la pândă tot timpul, iar în minutul 76 au reuşit să dea lovitura prin Hadnagy, de departe cel mai bun jucător de pe teren. După primirea golului Dacia Unirea a forţat egalarea şi o putea obţine în minutul 82, dar Muscă s-a precipitat şi a şutat pe direcţia portarului.

În etapa următoare, programată miercuri, 23 noiembrie, Dacia Unirea va juca în deplasare la prima clasată, Juventus Bucureşti.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Ghiocel, Necoară – Rosoagă (min. 83: P. Ioan), Petean, Frunză (min. 77: Olenic), Neagu – Puşcaşu (min. 63: Roşu), Muscă.

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – Ţepeş, Mitra (min. 15: Burlacu), Damian, Dumbravă – Minciună, Issa, Plamadă (min. 77: Ţuţu), Tofan (min. 85: Chiş) – Ene, Hadnagy.