Dacia Unirea a pierdut la limită, 0-1, la Ripensia Timișoara

* echipa brăileană a făcut un joc defensiv bun, dar nu a contat în faza de atac

Dacia Unirea a pierdut doar cu 1-0 în deplasare, la Ripensia Timișoara. Munca depusă de cei doi tineri antrenori brăileni, Laurențiu Ivan și Marian Samuilă, începe să se vadă în teren. Dacia Unirea s-a descurcat mai mult decât onorabil în faza de apărare, dar a suferit la finalizare, acolo unde doar Petrache a reprezentat un pericol pentru Ripensia.

“A fost mai bine decât la partida de pe teren propriu cu Unirea Slobozia. Echipa a fost mai omogenă, am aglomerat jocul în jumătatea noastră, dar nu am contat în atac. Echipa gazdă ne-a dominat teritorial, a avut mari ocazii de gol pe care nu le-a fructificat. Dar am primit un gol ușor, așa consider eu. Pe ansamblu nu am ce să le reproșez jucătorilor noștri”, ne-a declarat antrenorul Laurențiu Ivan.

Echipa gazdă a dominat începutul de repriză și, în minutul 21, a înscris unicul gol al partidei, prin  Darius Țieranu. Portarul Daciei Unirea a făcut un meci mare la Timișoara. Duță (min. 32) a scos din vinclu mingea șutată de Ivancevic, iar cinci minute mai târziu acesta a respins mingea din fața lui Gavra. Duță a fost salvat de bară în minutul 41, la șutul lui Ivancevic.

Matiș putea dubla avantajul Ripensiei în minutul 65, însă Duță, atent, a deviat în corner mingea șutată de acesta din 8 metri.

Petrache a șutat violent în minutul 82, dar Rus a fost atent și a păstrat poarta intactă, iar meciul s-a încheiat cu victoria la limită, 1-0, a Ripensiei.

Dacia Unirea: Duță – Sava, Mocanu, Moroianu, Bădilaș – Petrache, Fendoung (min 88: B. Petre), Yaya (min. 67: Passi), V. Robu (min. 88: C. Leu) – Vartolomei (min. 59: V. Palade), Duțu (min. 67: Boroșu).