Dacia Unirea a pierdut cu 3-1 la Dunărea Călărași

* cu doar 2 puncte în 16 etape, echipa brăileană va ierna în postura de “lanternă roșie” a Ligii a II-a

Sezonul competițional 2021 din Liga a II-a s-a încheiat cu o nouă înfrîngere pentru Dacia Unirea. Formația brăileană a fost învinsă cu 3-1 de Dunărea Călărași, iar până în februarie 2022, când se va relua competiția, va ierna pe locul al 20-lea, în postura de “lanternă roșie” a acestui eșalon fotbalistic.

La Călărași, echipa pregătită de Florentin Petre a primit două goluri în primele 8 minute. Avram a deschis scorul în minutul 6, iar două minute mai târziu Stoica a dus scorul la 2-0 pentru formația gazdă. Echipa brăileană putea reduce din diferență în minutul 34, când a beneficiat de un penalty, însă Patrick Petre a ratat și la pauză Dunărea Călărași avea un avantaj de două goluri.

La trei minute de la reluare, formația gazdă și-a mărit avantajul la 3-0. Șandru l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Filip, iar Popescu a transformat lovitura de la 11 metri și meciul era jucat.

La faza imediat următoare, Dacia Unirea a primit cel de-al doilea penalty din acest joc și de data aceasta executant a fost Marius Cocîrlă. Jucătorul echipei brăilene a marcat și a stabilit scorul final al partidei, 3-1, pentru Dunărea Călărași.

Pentru Dacia Unirea urmează o vacanță care trebuie foarte bine gestionată de conducerea clubului. Lotul are nevoie de întăriri, pentru că în actuala formulă nu ar putea emite pretenții la podium nici în Liga a III-a, unde mai mult ca sigur, va ajunge la finalul acestui campionat.

Dacia Unirea: Andrei – Cocîrlă (min. 75: Voinescu), Moroianu, Stănciulescu, Șandru (min. 55: Priboi) – V. Robu (min. 46: Apostolache), Apostol, R. Stănescu, P. Petre – G. Răducan (min. 46: Petrache), Duțu (min. 55: Pătlăgică).