Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 partida cu CS Afumaţi

• şi începe din nou să tremure pentru menţinerea în Liga a II-a • miercuri, Dacia Unirea va evolua pe terenul liderului, Dunărea Călăraşi

Meciul de pe Municipal a început cum nu se poate mai rău pentru echipa gazdă, Ghiocel l-a faultat în careu pe Tudorache, iar centralul Adrian Illyeş a arătat punctul cu var, Mugurel Dedu a transformat penalty-ul şi oaspeţii au deschis scorul. CS Afumaţi putea să-şi dubleze avantajul în două rânduri, în minutul 22, când Ştefan a trimis mingea pe lângă poartă şi în minutul 33, când Botaş a plonjat inspirat şi a prins mingea şutată de Olariu. Oaspeţii au continuat să fie periculoşi pentru poarta lui Botaş, iar în minutul 35 Răzvan Avram a trimis mingea în transversală. În minutul 45, Cubleşan a fost iniţiatorul unei faze frumoase dar la pauză CS Afumaţi a intrat la cabine cu un avantaj minim, cu toate că raportul ocaziilor a fost clar în favoarea formaţiei vizitatoare.

Partea a doua a început cu un contraatac al oaspeţilor, Buduroi i-a pasat lui Tudorache, acesta a şutat la colţul lung dar Botaş a fost la post. În replică, brăilenii au şutat spre poarta oaspeţilor prin Banyoi (min. 50) dar Marinescu a plonjat şi a înlăturat pericolul. Insistenţele gazdelor de a restabili egalitatea au dat roade în minutul 74, mingea şutată de Cubleşan a ajuns la Alexandru Pop care l-a învins pe Marinescu, scorul a redevenit egal, 1-1, iar speranţele brăilenilor într-un rezultat pozitiv renăşteau.

Egalată contrar cursului jocului, CS Afumaţi a revenit la cârma partidei dar Botaş a avut din nou două parade la şuturile lui Burlacu.

În primul minut de prelungire al reprizei secunde, oaspeţii au marcat golul victoriei, mingea şutată de Perju a fost deviată de un adversar până la Dorin Burlacu, acesta a şutat violent la colţul lung, iar Ghiocel a deviat-o în propria poartă.

După acest meci, Dacia Unirea se află pe locul 15, cu 34 de puncte, tot atâtea câte au Miroslava şi Pandurii, formaţii aflate însă pe poziţii retrogradabile

Dacia Unirea: Botaş - Gîţ, Stănciulescu, Ghiocel, Nicola - Niţă, Dima (min. 35: Cubleşan), Anghelina (min. 35: Ciucureanu), Manea - Al. Pop - Banyoi (min. 67: Dushkaj)