Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 la CS Baloteşti

• Ţăranu a egalat, 1-1, în minutul 65, dar bucuria oaspeţilor a durat doar trei minute • la ultima fază formaţia de la Dunăre putea obţine un punct

Brăilenii puteau obţine un punct în deplasarea de la CS Baloteşti, însă cu toate că a evoluat modest, echipa gazdă a reuşit să obţină cele 3 puncte care să-i asigure matematic menţinerea în Liga a II-a.

Jucătorii Daciei Unirea au controlat începutul de partidă şi chiar la prima fază Marius Dima a şutat pe spaţiul porţii, însă Eşanu a respins mingea în faţă la un coechipier şi tot Dima a încercat să-l surprindă cu un şut din afara careului pe portarul gazdelor în minutul 7, însă acesta a fost din nou atent şi a evitat golul. CS Baloteşti a replicat prin câteva şuturi expediate de Dedu (min. 9) şi Andrei (min. 26), însă fără ca Botaş să aibă emoţii.

Insistenţa în atac a gazdelor a dat roade în minutul 30, în acest minut CS Baloteşti a beneficiat de o lovitură liberă, Claudiu Herea a centrat în careul formaţiei brăilene, iar Lucian Ion a trimis mingea, cu capul, în plasa porţii apărate de Botaş.

Până la pauză s-a jucat pe contre însă niciuna dintre cele două combatante nu a mai reuşit să pericliteze poarta adversă.

Brăilenii au controlat jocul în primele 20 de minute ale părţii secunde şi în minutul 65 au reuşit să restabilească egalitatea. La al doilea corner consecutiv Nicola a centrat în faţa porţii, iar Tudor Ţăranu a făcut inutilă intervenţia portarului gazdelor şi tabela a îndicat din nou egalitatea, 1-1.

Trei minute s-au bucurat oaspeţii de acest scor, gazdele au forţat desprinderea şi au reuşit-o în minutul 68, când Eugen Nica a marcat pentru 2-1.

Până la finalul partidei CS Baloteşti a luptat ca să menţină scorul de pe tabelă şi a reuşit, cu toate că la ultima fază a meciului, cea din al treilea minut de prelungire al reprizei a doua, Dacia Unirea a fost la un pas de a înscrie.

Cu toate că a pierdut la Baloteşti, Dacia Unirea se menţine în afara zonei retrogradării.

Dacia Unirea: Botaş – Ţăranu, Stănciulescu (min. 83: Vitan)), Ghiocel – Niţă, Gîţ, Anghelina (min. 52: Manea), M. Dima (min. 55: Cubleşan), Nicola – Al. Pop, Banyoi.