Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 la Academica Clinceni

Formaţia brăileană a pierdut la Clinceni, deşi a condus cu 1-0 la pauză, iar în repriza a doua, timp de un sfert de oră, a jucat în superioritate numerică, Kuku fiind eliminat în minutul 75, după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. "Cine a vrut să rateze de la noi a reuşit şi când îţi baţi joc de fotbal îşi bate şi el joc de tine. Am arătat ca o echipă mică, ceea ce şi suntem de fapt", a fost reacţia antrenorului Alin Pânzaru imediat după fluierul de final al partidei de la Clinceni.
Meciul a fost la discreţia elevilor lui Pânzaru în prima repriză. Brăilenii au deschis repede scorul, în minutul 13 când Muscă, bine servit de Onofraş, a trimis mingea în plasa porţii apărate de Iancu. Apoi au urmat ratările, iar lista a fost destul de lungă. Dacia Unirea ar fi putut înscrie şi să se detaşeze decisiv de adversara sa în primul act, însă Puşcaşu, Roşu şi Frunză nu au reuşit să-l mai învingă pe Iancu. În minutul 40, Muscă a rămas singur cu portarul gazdelor, dar a şutat pe lângă ţintă. Partea a doua a aparţinut gazdelor.
Academica Clinceni a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 69, prin Costin Gheorghe şi partida se relansa. După doar două minute, Sorin Frunză a avut golul de 2-1 în vârful bocancului, însă mingea şutată de căpitanul de echipă al brăilenilor s-a oprit în bara porţii lui Iancu. Kuku a fost eliminat în minutul 75, iar brăilenii au avut la dispoziţie mai bine de un sfert de oră pentru a obţine victoria.
Numai că elevii lui Pânzaru s-au jucat în continuare cu situaţiile de gol, în timp ce gazdele au evoluat prudent şi au reuşit să se impună după un gol înscris la ultima fază a partidei. Astfel, în minutul 90 plus patru, Frunză a şutat din poziţie bună, însă Iancu a înlăturat pericolul, gazdele au plecat pe contraatac, Niţă a pierdut uşor mingea la mijlocul terenului şi, de la 40 de metri, Buia a trimis mingea în plasa porţii brăilene, Mitrea fiind surprins prea avansat la această fază şi Academica şi-a trecut în cont toate punctele.
"Acesta era cel mai bun moment să ne apropiem de primele clasate, o victorie ar fi însemnat o mare gură de oxigen pentru noi, din păcate nu a fost aşa cum ne-am fi dorit", a mai spus Pânzaru.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Dima (min. 78: Enciu), Puşcaşu (min. 70: Olenic), C. Roşu (min. 57: Petean), Frunză - Onofraş, Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru
FC Clinceni: Iancu - Niţu, Kuku, Patriche, Stefan - Venţer, Neagu, Ghinga (min. 78: Buia), Matei - L. Ganea, Antohi
Antrenor: Mugur Bolohan