Dacia Unirea a pierdut în faţa primei clasate din Liga a II-a

• a fost ultima apariţie pe teren propriu a Daciei Unirea în acest sezon competiţional • miercuri, de la ora 17.00, în ultima etapă a acestui campionat, formaţia brăileană va juca la Olimpia Satu Mare

Formaţia brăileană a pierdut la scor de neprezentare, 3-0, ultimul meci disputat pe teren propriu în acest sezon, cel în compania echipei Juventus Bucureşti, grupare care de multe etape este deja promovată în prima ligă. Dacia Unirea şi-a creat două mari ocazii, în primele 10 minute ale primei reprize. Prima şansă de gol a gazdelor s-a consemnat în minutul 8, când Costel Roşu i-a pasat în dreapta lui Eduard Oprea, juniorul echipei brăilene a centrat în faţa porţii însă Niţă a şutat prea slab ca să-l învingă pe Stoian. Două minute mai târziu, tot Roşu a iniţiat o acţiune de atac, i-a pasat colegului din avanposturi, lui Cosmin Neagu, acesta a centrat în faţa porţii dar Ciucureanu a trimis mingea, de la doar opt metri, peste transversală. Replica oaspeţilor a venit în minutul 12, iar Juventus putea trece deja în avantaj numai că Ilin nu s-a descurcat în faţa lui Moglan şi tabela a rămas intactă.

După o scurtă perioadă în care s-a jucat pe contre, Juventus a deschis scorul. Mădălin Mihăescu (min. 28) a trimis mingea în vinclul porţii apărate de Popa, după o centrare foarte bună de pe partea dreaptă a lui Călinţaru. Bucureştenii au forţat majorarea scorului şi au reuşit să-şi îndeplinească obiectivul la ultima fază a primei reprize. Atunci, oaspeţii au obţinut o lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Moglan asupra lui Chipirliu. Jucătorul gazdelor a primit şi un cartonaş galben la această fază din partea arbitrului de centru. Numai că aceeaşi fază a avut şi un moment hazliu, pentru că arbitrul de centru, Cătălin Buşi, din Râmnicu Vâlcea, a pierdut cartonaşul galben pe gazon în timp ce urmărea jucătorii şi l-a recuperat pentru a i-l arăta lui Moglan abia după ce i-a fost adus de mijlocaşul echipei  bucureştene,  Bărbulescu. Chipirliu a transformat penalty-ul acordat oaspeţilor astfel că, după prima repriză, Juventus conducea cu 2-0.

La două minute de la reluare, Paul Ioan şi-a încercat şansa de la distanţă însă nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii. Dacia Unirea a avut o perioadă ceva mai bună de joc şi ar fi putut reduce din diferenţă în minutul 56, când Cosmin Neagu a şutat înşelător la colţul scurt însă portarul Stoian a reuşit, in extremis, să evite golul. Zece minute mai târziu, tot Neagu a şutat slab din lovitură liberă însă de data aceasta Stoian nu a avut nicio emoţie. În minutul 76, Vasile Buhăescu a reluat mingea, de la marginea careului mic, sub transversală, după o centrare foarte bună a lui Zaharia şi partida era deja jucată. Cu zece minute înainte de finalul partidei, Dacia Unirea a avut şansa de a înscrie golul de onoare, Niţă a intrat în careul advers, a centrat în faţa porţii însă Ciucureanu nu a putut relua mingea în plasa porţii lui Stoian. Juventus Bucureşti s-a impus cu 3-0 în faţa unei formaţii brăilene, Dacia Unirea, a căror jucători au încercat să dea o replică bună adversarei, deşi nu au primit niciun salariu în acest an.

Dacia Unirea: Popa - Niţă, Moglan (min. 50: Necoară), Adăscăliţei, Stănciulescu - E. Oprea (min. 69: Puia), Ciucureanu, P. Ioan (min. 58: Dima), Roşoagă - Roşu, Neagu

Antrenor: Alin Pânzaru

Juventus: Stoian - Beţa (min. 78: Bustea), Wallace, I. Neag, Carabela - Bărbulescu, M. Mihăescu, Călinţaru (min. 62: Zaharia), Neacşu - Chipirliu, Ilin (min. 57: Buhăescu)

Antrenor: Daniel Opriţa