Fotbal Liga a III-a

Dacia Unirea, noul lider al Seriei a II-a

• formația brăileană s-a impus cu 3-1 la Voința Limpeziș • Vali Robu a fost jucătorul meciului

Dacia Unirea a bifat sâmbăta trecută a treia victorie consecutivă din acest sezon competițional, 3-1, în deplasare la Voința Limpeziș și este noul lider al Seriei a II-a a Ligii a III-a la fotbal.

Partida a fost la discreția jucătorilor pregătiți de Marian Samuilă și Adrian Baldovin, iar jucătorul meciului a fost din nou Vali Robu.

Amara a trimis mingea în bară, iar în minutul 11 Vali Robu a fost faultat în suprafața de pedeapsă dar arbitrul nu a acordat penalty.

În replică, Gîță (min. 13) a trimis primul șut al gazdelor pe spațiul porții, fără probleme pentru Toma.

La capătul primului sfert de oră, Dacia Unirea a deschis scorul prin Vali Robu care a marcat un eurogol, șut în vinclul colțului lung, de la 22 de metri. O reușită care a plecat de la o acțiune personală a lui  Christopher și o centrare a lui Altay. Robu i-a pasat lui Christopher în minutul 24, iar acesta a marcat pentru 2-0, acesta fiind și scorul pauzei.

La trei minute de la reluare, Voința Limpeziș a beneficiat de o lovitură liberă, Gîță a șutat violent dar Toma a boxat mingea în lateral. În minutul 49, Vali Robu a irosit o altă mare ocazie de a marca.

În minutul 63, echipa gazdă a beneficiat de o lovitură liberă, Gîță a șutat violent și mingea a intrat sub transversală. Era 1-2 și partida părea că se va relansa. Echipa gazdă a sperat într-un rezultat pozitiv doar șapte minute pentru că Gomez a marcat pentru Dacia Unirea, care s-a desprins iar la două goluri, 3-1.

Vali Robu (min. 76) a țintit transversala, cu un șut din lovitură liberă.

Din minutul 80 gazdele au evoluat cu un jucător mai puțin pe teren, dar tabela nu s-a mai schimbat.

Dacia Unirea: Toma – Sava, Israel, Gomez, Eloh (min. 61: Kolade) – Mendez - Boroșu (min. 84: Ghiță) , Amara, Christopher (min. 61: Eric), Altay (min. 72: Răileanu) - V. Robu.