Dacia Unirea, la moment aniversar. 102 ani de la înființare

* clubul de fotbal sărbătorește astăzi 102 ani de existență * cadoul Daciei Unirea, la moment aniversar, a fost victoria cu 4-0 în derby-ul cu Viitorul Ianca * sâmbăta trecută, la meciul de la Plopu, au asistat președintele CJ, Francisk Chiriac, și cei doi vicepreședinți * din tribună, jucătorii lui Florentin Petre au fost încurajați de omul de afaceri Florin Cîrligea

Astăzi, 15 martie 2021, clubul brăilean de fotbal Dacia Unirea împlinește 102 ani de la înființare, iar cel mai frumos cadou primit a fost victoria la scor, 4-0, obținută sâmbăta trecută de elevii antrenorului Florentin Petre, în derby-ul de la Plopu, cu Viitorul Ianca, echipă de la care au lipsit, fiind accidentați, titularii Cosmin Necoară și Marius Coman. Jucătorii Daciei Unirea au marcat evenimentul încă de sâmbăta trecută când au afișat un banner cu acest mesaj.

În multe momente, meciul s-a ridicat la nivelului unui derby. Iar cel mai îmbucurător lucru a fost prezența la partidă a președintelui Consiliului Județean Băila, Francisk Chiriac, a celor doi vicepreședinți și nu în ultimul rând a omului de afaceri Florin Cîrligea. Înseamnă că oficialitățile brăilene au dorit să vadă la lucru cele două cluburi de fotbal pe care le sprijină financiar și că Florin Cîrligea poate redeveni un sponsor important pentru clubul brăilean, aflat acum pe primul loc și care se luptă cu șanse reale la promovarea în Liga a II-a.

A existat însă și un moment tensionat. În minutul 33, Patrick Petre a căzut în careul gazdelor, talonat fiind de Postolea, iar centralul Sergiu Anton a arătat punctul cu var. Arbitrul i-a mai acordat un cartonaș , pentru proteste lui Mitrea și i-a arătat direct cartonașul roșu lui Postolea. Oficialii echipei Viitorul Ianca au contestat vehement deciziile centralului, atât în acel moment cât și la finalul partidei. În rest s-a jucat un fotbal plăcut ochiului. Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 6, prin Patrick Petre care, de la marginea careului mic, a trimis o “scăriță” peste portarul Mitrea ieșit în întâmpinare. În minutul 22, mingea lovită cu latul de Apostol a trecut pe lângă poartă. Viitorul Ianca a avut o perioadă de zece minute în care și-a dominat adversara dar, la centrarea perfectă a lui Dima (min. 26), Alin Radu a luftat din 6 metri iar un minut mai târziu, Iorga a fost deposedat, in extremis, de Arnaud. Echipa gazdă a mai irosit o mare șansă de a egala prin Băcanu, după care a venit momentul în care arbitrul de centru, Sergiu Anton, a acordat penalty pentru Dacia Unirea și l-a eliminat pe Postolea. Petre a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 35 și la pauză Dacia Unirea conducea cu 2-0.

În minutul 58, Vîlceanu a trimis mingea în transversală iar șapte minute mai târziu Petre a ratat dintr-o poziție foarte bună. Până la finalul partied, Dacia Unirea a mai înscris de două ori prin Narcis Ioniță (min. 77) și Apostol (min. 82) și s-a impus cu 4-0.

“Am întâlnit o echipă bună, cu jucători cu experiență dar care nu cred că avea nevoie de acel avantaj pe care i l-a creat arbitrul de centru. Cum să dai penalty și cartonaș roșu la acea fază? Dar nu vrem să le diminuăm meritele celor de la Dacia Unirea pentru această victorie. Consider că și noi, pe alocuri, am dat o replică bună. Mie mi-a lăsat un gust amar această prestație a centralului Sergiu Anton. De câte ori ne-a arbitrate, de atâtea ori am avut de suferit”, a punctat la finalul partidei Cosmin Necoară, directorul sportiv al echipei Viitorul Ianca.

“Sunt încântat de joc dar încă nu suntem la capacitate maximă, suntem undeva la 75-80% din ceea ce ne dorim. Săptămâna următoare sper să ajungem undeva la 90%. Salutăm prezența la Plopu a președintelui CJ,  Francisk Chiriac, a celor doi vicepreședinți șI, nu în ultimul rând, a omului de afaceri Florin Cîrligea. Fără spijinul financiar de la CJ, Dacia Unirea nu ar mai fi existat. Ne bucură revenirea domnului Cîrligea”, ne-a declarat Florentin Petre.

Referitor la evenimentul din minutul 33, antrenorul Daciei Unirea a spus că a fost penalty dar că Postolea nu trebuia eliminat: “Din punctul meu de vedere arbitrul a cam exagerat când a acordat cartonaș roșu direct. Postolea i-a pus piedică lui Patrick, a fost penalty, dar Postolea nu trebuia eliminat direct cu cartonaș roșu”.

Viitorul Ianca: Mitrea – Colniceanu, Postolea, Preda, Coteț – A. Radu (min. 52: A. Crăciun), P. Ioan (min. 83: Irimia), Dima –  Băcanu, Cristea, L. Iorga.

Dacia Unirea: Andrei – Paliu, Arnaud, Stănciulescu, Păvălache – Cocîrlă (min. 83: Duțu), Apostol, Lungu (min. 70: Ioniță), Vîlceanu (min. 59: Batchabi) - P. Petre (min. 83: Sava), R. Stănescu (min. 70: V. Robu).