Dacia Unirea, la câteva minute de un egal în Copou

* Politehnica Iași s-a impus cu 1-0 printr-un gol marcat în minutul 79 * portarul Duță a fost omul meciului

Dacia Unirea a fost la 11 minute de un egal în Copou, însă jucătorul meciului a fost portarul Duță care a scos mingi pe care scria gol. Politehnica Iași merita săștige, raportat la numărul ocaziilor mari de gol, însă tot atât de bine meciul se putea încheia la egalitate dacă în minutul 88 centralul ar fi acordat penalty la faultul asupra atacantului Vartolomei.

“Inițial, arbitrul de centru a avut intenția de a fluiera lovitură de pedeapsă pentru noi, dar s-a uitat la asistent și a lăsat jocul să continue”, a explicat acea fază Marian Samuilă, antrenorul secund al Daciei Unirea.

Polithnica a ratat deschiderea scorului în minutul 5, când Camara a trimis mingea din 6 metri, cu capul, peste transversală. Duță s-a remarcat în minutul 18, când a scos de la rădăcina barei mingea șutată de Camara și în minutul 32, la șutul lui Chiorean. Camara a irosit din nou o ocazie în prelungirile primei reprize, astfel că la pauză tabela era nemodificată, 0-0.

Prima șansă de gol a părții secunde a aparținut Daciei Unirea. În minutul 55, Sava l-a driblat pe Serediuc și a șutat la colțul scurt însă, atent, Brînză a deviat mingea în corner. Duță s-a remarcat în două rânduri, în situație de unu la unu cu Camara, în minutul 65, și cu Plokhotnyuk, în minutul 72, când a scos miraculos mingea de sub transversală. Politehnica a reușit golul de trei puncte abia în minutul 79, prin John Kamara și rămâne cu șanse reale în lupta pentru evitarea retrogradării.

“Mă bucur că jucătorii au ținut cont de indicațiile primite. Le mulțumesc și îi felicit pentru modul în care au abordat ultimele două meciuri. La Iași am avut șuturi la poartă, am avut o distanță mică între compartimente, cred că se putea acorda penalty pentru noi în minutul 88. Nu ne-am făcut de râs. Am dat credit și jucătorilor tineri din propria pepinieră, încercăm din mers reconstrucția echipei pentru sezonul următor”, ne-a declarat Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Duță - Leu (min. 89: Ghiță), Moroianu, Mocanu, Bădilaș – Zoua (min. 89: Passi), Ziepop (min. 64: Vartolomei) - Sava (min. 81: Boroșu), Acolatse, Petrache – Duțu (min. 81: Palade)