Dacia Unirea, la 90 de minute de revenirea în Liga a II-a

* echipa pregătită de Florentin Petre a remizat, 1-1, cu Oțelul în manșa tur a barajului de promovare în eșalonul secund * promovarea în Liga a II-a se joacă la Însurăței

Dacia Unirea a remizat, 1-1, în deplasarea de la Galați, în manșa tur a finalei barajului de promovare Liga a II-a și este la doar 90 de minute distanță de realizarea obiectivului, revenirea în cel de-al doilea eșalon fotbalistic al țării. Cu toate că a fost o partidă de calificare, jocul în sine nu a avut de suferit. S-a jucat într-un ritm alert, specific derby-urilor sportive dintre cele două orașe. Ceea ce însă a lăsat de dorit a fost organizarea partidei. Cu toate că MTS a stabilit criteriile prin care pot reveni spectatorii în tribune, acele reguli au rămas scrise doar pe hârtie, în realitate, merea majoritate a spectatorilor de la tribuna întâi a stadionului Oțelul, cam 1000 la număr, au stat claie peste grămadă. Fără a respecta distanțarea socială obligatorie și fără a purta măști.

Regula s-a păstrat, Oțelul a deschis scorul

Așa cum s-a întâmplat în ambele partide din sezonul regulat și în acest meci tur din play-off-ul de promovare, Oțelul a deschis scorul. Formația pregătită de Petre Grigoraș a reușit să marcheze, dintr-o fază fixă, în minutul 37. Stoian a centrat din corner iar Răducan a trimis mingea, cu capul, în plasa porții apărate de Andrei.

Până la gol, echipa gazdă a avut o situație de poartă oprită de Cocîrlă în minutul 9. Replica Daciei Unirea a venit la capătul primului sfert de oră al primei reprize. Patrick Petre i-a pasat lui Cocârlă care a scăpat singur spre poarta gazdelor dar ajuns din urmă de Sevastian, acesta

i-a pasat lui Petre care l-a văzut liber la marginea careului pe Apostol, însă mijlocașul echipei brăilene a șutat imprecis.

La patru minute de la reluare, Petre a intrat în careul advers iar în tentativa sa de a-l deposeda de minge, Neagu, a marcat imparabil, în propria poartă și scorul redevenea egal, 1-1. În continuare s-a jucat pe contre. Stănescu (min. 57) a trimis mingea peste poartă iar în minutul 63 Petre a fost deposedat în careu de Gavrilă. Portarul Andrei (min. 75) a avut un reflex salvator, a scos mingea din vinclu la șutul lui Gavrilă. Cocîrlă a înlăturat pericolul din fața propriei porți în primul minut de prelungire al reprizei a doua, la ultima fază Stoian a șutat pe lângă poartă și partida s-a încheiat nedecis, 1-1.

Promovarea se va juca în partida retur, la Însurăței.

Dacia Unirea: Andrei – Cocîrlă, Moroianu, Stănciulescu (min.89: Arnaud), Păvălache – V. Robu, Apostol, Lungu (min. 85 Ioniță), Petre – Batchabi (min. 46: Apostolache), Stănescu.

Oțelul Galați: Dinu – Farcaș, Cucu, Ghiocel (min. 46: Gavrilă), Sevastian (min. 56: Petrache) – Dobre (min. 73: Păun), Neagu – Stoian, Nica (min. 85: Crihană)– Cârjan, Răducan.