Dacia Unirea a jucat de la egal la egal cu Metaloglobus, doar în prima repriză

* în final, formația bucureșteană s-a impus cu 4-1 * Yaya a ratat un penalty

Dacia Unirea a pierdut cu 4-1, pe Municipal, meciul cu Metaloglobus, din grupa A play-out a Ligii a II-a. Formația brăileană a deschis repede scorul, 1-0, în minutul 2, prin Vali Robu, însă prima repriză s-a încheiat la egalitate, după ce în minutul 8 Andrei Sin a marcat cu capul, din 6 metri, pentru Metaloglobus.

În repriza a doua, Metaloglobus a irosit prima ocazie de gol prin Herea (min. 55) însă, cinci minute mai târziu, s-a distanțat la 2-1, după reușita lui Negoescu. Formația bucureșteană a marcat și cel de-al treilea gol, în minutul 69, prin Potecea. Două goluri contestate vehement de echipa gazdă, care a considerat că în ambele faze la care s-a marcat a fost fault în atac. Iar pentru proteste, antrenorul Laurențiu Ivan a fost trimis în tribună.

Dacia Unirea a reușit să obțină un penalty, după un fault al lui Boiangiu asupra lui Vartolomei, însă Yaya nu a reușit să-l învingă pe Gavrilaș. Herea a înscris în minutul 82 și a stabilit scorul final, 4-1, pentru Metaloglobus.

“Am avut ghinion pentru că la încălzire s-a accidentat portarul titular iar Butunoiu a debutat în Liga a II-a și a avut emoții. Chiar și așa, în prima repriză am jucat de la egal la egal cu adversara noastră. Am întâlnit o adversară superioară valoric, dar care, din punctul meu de vedere, a fost împinsă de la spate de brigada de arbitri până la 3-1. Golurile al doilea și al treilea nu au fost marcate regulamentar, a fost fault în atac, Metaloglobus nu cred că avea nevoie de acest ajutor. S-a văzut clar că în lotul nostru sunt jucători fără experiență”, ne-a declarat antrenorul Laurențiu Ivan.

Dacia Unirea: Butunoiu – Leu (min. 76: Palade), Moroianu, Ziepop, Mocanu – Yaya (min. 81: Boroșu), Acolatse (min. 76: Vartolomei) –  Sava (min. 86: Bădilaș), Petrache, V. Robu – Duțu.