Dacia Unirea a eliminat Concordia Chiajna în şaisprezecimile Cupei României

• penalty-ul transformat de Cosmin Neagu a decis calificarea brăilenilor în optimile competiţiei

Dacia Unirea a câştigat meritat, cu 1-0, partida cu Concordia Chiajna şi s-a calificat în optimile Cupei României la fotbal. Cu excepţia primelor 5 minute din repriza a doua, elevii antrenorului Alin Pânzaru au controlat jocul în teren, iar dacă nu ratau două ocazii cât roata carului în repriza a doua brăilenii s-ar fi putut impune cu un scor mult mai categoric, Practic, formaţia antrenată de Emil Săndoi a expediat un singur şut pe spaţiul porţii, în repriza a doua, însă a acesta a fost destul de anemic pentru a-i produce emoţii lui Olaru. Concordia Chiajna a evoluat în inferioitate numerică din minutul 86, după ce, într-un singur minut, Constantinescu a primit două cartonaşe galbele şi a fost trimis la cabine de arbitrul Iulian Dima.

Prima repriză a fost una de luptă, jucătorii celor două formaţii au evoluat prudent, de aceea şi ocaziile de poartă au fost rare. Necoară ar fi putut deschide scorul încă din minutul 9, însă fundaşul stânga al gazdelor a reluat imprecis, de la 5 m, mingea centrată de Petean. Două minute mai târziu, Cristea a pătruns în careul brăilean însă în locul unui şut la poartă a preferat o pasă înapoi, iar defensiva brăileană a înlăturat pericolul. Cosmin Neagu (min. 16) a şutat pe spaţiul porţii, însă Bălgrădean a fost la post. Dacia Unirea a continuat să combine în jumătatea adversă de teren şi în minutul 31 a reuşit să obţină un penalty, după un fault al lui Bolozan asupra fundaşului dreapta al gazdelor, Gabriel Niţă. Cosmin Neagu a trimis mingea în vinclul porţii lui Bălgrădean şi şi-a adus formaţia în avantaj.

Roşu şi Neagu au ratat marile ocazii ale reprizei a doua

În primele cinci minute din repriza a doua oaspeţii au controlat jocul însă fără a-şi crea ocazii clare de gol. În schimb, Dacia Unirea ar fi putut să-şi dubleze avantajul, dar Bălgrădean (min. 50) a respins mingea şutată de Costel Roşu iar fundaşul central Mamele a degajat-o apoi din faţa lui Enciu. Emil Săndoi a trimis forţe proaspete în teren pentru a obţine golul egalizator, însă Concordia Chiajna a şutat doar o singură dată pe spaţiul porţii brăilene. Cristea a trimis mingea pe lângă poartă, iar Buleică (min. 53) a ratat întâlnirea cu mingea după o centrare a lui Ciobanu. Dacia Unirea a fost echipa mai agresivă şi mai inspirată în joc, iar marile ocazii ale gazdelor au fost irosite în finalul jocului de Roşu (min. 81) şi Neagu (min. 85), dar trebuie specificat faptul că la ambele faze Bălgrădean a avut reflexe senzaţionale. Formaţia din Chiajna a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 m, poziţie centrală, dar Neluţ Roşu a trimis mingea în zid şi partida s-a încheiat cu victoria formaţiei brăilene.

Ne-am propus să aducem la Brăila o echipă din primul eşalon, iar după acest succes ne-am dori ca şi în faza următoare să evoluăm tot pe Municipal, ceea ce va fi însă foarte greu pentru că nu avem nocturnă. Eu sunt optimist şi sper să avem un parcurs cât mai lung în Cupă”, a declarat antrenorul Alin Pânzaru.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Ghiocel, Necoară - Petean (min. 46: Enciu), Olenic – Roşu, Frunză (min. 91: Stănciulescu), Neagu (min. 89: Adăscăliţei) – Puşcaşu.

Antrenor Alin Pânzaru.

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Feussi, Koenders, Mamele, Bolozan – Ciobanu, Novacek (min. 57: N. Roşu), Asanache, Buleică - Cristea (min. 68: Constantinescu), Marin (min. 61: Serediuc).

Antrenor: Emil Săndoi.