Dacia Unirea, eliminată din Cupă după ce a pierdut, 2-1, meciul cu Petrolul

* formația brăileană a evoluat cu un jucător mai puțin din minutul 30 * Vali Robu a fost eliminat eronat în minutul 30 * cu toate acestea, Dacia Unirea a avut mai multe ocazii mari de gol * o nouă galerie, formată din tineri brăileni, și-a făcut simțită prezența în tribună * sâmbătă, echipa pregătită de Florentin Petre joacă pe Municipal, în campionat, cu Concordia Chiajna

Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 meciul cu Petrolul de pe Municipal și a fost eliminată din Cupa României însă, la acest succes al ploieștenilor, o contribuție a avut-o centralul Alin Olaru din Râmnicu Vâlcea, care în minutul 30 i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Vali Robu și implicit pe cel roșu. O sancțiune acordată foarte ușor jucătorului brăilean. Cu toate că a evoluat în inferioritate numerică, susținută frenetic de o galerie formată din tineri, Dacia Unirea a avut mai multe ocazii clare de a înscrie decât adversara sa, care, în repriza a doua, a avut în teren majoritatea titularilor. Petrolul a marcat în prima repriză de prelungire după care a căutat prin toate mijloacele să tragă de timp ca să păstreze rezultatul, în fața unei formații brăilene care putea, pe final, să ducă meciul la loviturile de departajare.

Prima mare ocazie de gol a aparținut echipei brăilene. În minutul 22, Șandru a centrat în careul echipei vizitatoare, Voinescu a reluat mingea cu capul, spre poartă, însă portarul Radu a scos mingea de sub transversală. Cu un jucător mai puțin din minutul 30, Vali Robu fiind eliminat, echipa brăileană a făcut pasul înapoi și a permis ploieștenilor să atace mai mult dar Constantinescu (min. 40, 43) nu a reușit să-l învingă pe Duțu.

La nouă minute de la reluare, Dacia Unirea a irosit o altă mare șansă de a deschide scorul. Raphael Stănescu a recuperat mingea trimisă neglijent de Oprea către propriul portar, a șutat la poartă dar, atent, Manolache a degajat-o în afara careului. În minutul 57, după o acțiune de atac a echipei gazdă, Stănescu a trimis mingea în transversală.

Antrenorul Petrolului a trimis trei titulari în teren în minutul 60, iar 12 minute mai târziu aceștia au colaborat la deschiderea scorului. După o cursă pe stânga, Diarra a centrat în fața porții iar Bratu a înscris ca la antrenament și Petrolul conducea cu 1-0.

Dacia Unirea a forțat egalarea însă portarul Petrolului a avut un reflex salvator în minutul 78. La șutul lui Stănescu, mingea a ajuns la Șandru care a șutat, din 8 metri, la colțul scort, dar Radu a fost din nou la post. Egalitatea s-a restabilit în minutul 81 când, după o fază prelungită de atac a echipei gazdă, Stănescu a centrat la marginea careului mic, iar Priboi a trimis mingea, cu capul, la colțul lung, pentru 1-1, Radu fiind spectator. Chindriș putea marca la ultima fază a primei reprize, dar portarul echipei gazdă a deviat mingea în afara terenului și au urmat prelungirile.

Petrolul a forțat în prima repriză a prelungirilor și, în minutul 100, Olaru a adus din nou echipa sa în avantaj. Până la finalul meciului nu au mai fost ocazii mari de gol, iar Petrolul s-a impus cu 2-1.

Dacia Unirea: Duță – Pătlăgică, Moroianu (min. 75: Ciobanu), Stănciulescu, Șandru – Taciuc (min. 91: Apostolache), Ioniță (min. 75: Lungu), Apostol (min. 75: Priboi), V. Robu - Voinescu (min. 46: Cocîrlă), R. Stănescu.

Urmează meciul din campionat cu Concordia Chiajna

Sâmbătă, de la ora 11.00, în etapa a 6-a a Ligii a II-a, Dacia Unirea o va întâlni pe Municipal pe Concordia Chiajna, formație aflată pe locul al treilea în clasament, dar care are 13 puncte, la fel ca și primele două clasate.

Un meci foarte greu pentru gruparea fotbalistică de la Dunăre, însă elevii lui Florentin Petre, deși obosiți după maratonul din Cupă, sunt deciși să facă un joc la fel de bun cum a fost cel cu Petrolul.