Dacia Unirea, egal, 2-2, în primul amical al verii | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea, egal, 2-2, în primul amical al verii

• Dacia Unirea a condus-o cu 2-0 la pauză pe LPS Buzău • în repriza a doua brăilenii au ratat pe bandă rulantă, inclusiv o bară • LPS Galați a egalat, 2-2, în ultimele 10 minute • Nicola Bizeta, noutatea de la Dacia Unirea

După nouă zile de pregătire, Dacia Unirea a încheiat la egalitate, 2-2, cu LPS Galați, primul amical al verii. Sâmbăta trecută, pe Stadionul Siderurgistul din Galați, în formula Ochiana, Eloh, Sava, Will, Boroditenco - Condruz, Bașturea, Altay, Bizeta - Trandafir, Ghiță, formația brăileană o conducea cu 2-0 la pauză pe LPS Galați.

Eloh a deschis scorul în minutul 25, după o centrare a lui Ghiță iar Trandafir (min. 40), lansat în adâncime de Baștiurea, a rămas singur cu portarul și a marcat pentru 2-0. Ocazii mari au mai fost ratate de Ghiță, Trandafir și Altay. În afară de Ochiană și Trandafir, veniți de la Viitorul Ianca, Dacia Unirea l-a mai avut în teren, în prima repriză, pe Nicola Bizeta, un atacant de aproape 1,80 m, născut în 2004, cu mamă româncă și tată american, care se pare că i-a convins pe cei din staff-ul echipei brăilene că merită să evolueze în Liga a III-a.

Dacia Unirea a avut în teren, în repriza secundă, următorul unsprezece: Ochiană - Postolache, Cioarec, Sava, Will – Boroditenco, Răileanu, Baștiurea, Turcu – Duțu, Koko și a continuat să-și creeze situații de gol însă Koko, Turcu și Duțu au ratat în situații de unu la unu cu portarul advers. Tot în repriza a doua, Baștiurea a trimis mingea în bară.

În ultimele 10 minute ale amicalului, LPS Galați a profitat de unele greșeli personale ale jucătorilor brăileni și a reușit să egaleze.

“Am rulat întreg lotul, în care am avut 16 juniori cu vârste de 16 și 17 ani și nu am avut niciun fel de probleme medicale. Sunt mulțumit într-o oarecare măsură de modul în care au răspuns jucătorii și este clar că avem mult de muncit ca să ajungem fizic și tactic la un nivel ridicat. Pe undeva normal, pentru că abia am încheiat perioada de readaptare la efort și din cauza căldurii foarte mari nu am putut să ne antrenăm conform programării.

Toți jucătorii trebuie sâ înțeleagă că doar prin disciplină și multă muncă ne putem atinge obiectivele”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.