Dacia Unirea, a doua victorie în amicale

• formaţia pregătită de Florentin Petre a învins-o cu 2-0 pe Sportul Chiscani • Vali Robu şi Cotigă au marcat pentru echipa din Liga a III-a • Sportul şi-a creat mari ocazii de gol în repriza a doua dar le-a ratat

Cu toate că miercuri a plouat câteva ore, la startul amicalului Sportul Chiscani – Dacia Unirea a ieşit soarele, iar atmosfera a fost una propice unui test de verificare. Dacia Unirea s-a impus cu 2-0, după un meci cu două reprize diferite. Prima a fost controlată de echipa pregătită de Florentin Petre, care de altfel a şi condus cu 1-0 la pauză, cea de a doua a aparţinut formaţiei gazdă. Sportul Chiscani deşi a avut multe ocazii mari nu a reuşit să marcheze nici din situaţii de unu la unu cu portarul.

În minutul 5, Cristea a fost blocat de Constrandache însă patru minute mai târziu, lansat pe partea dreaptă, Vali Robu a intrat în careul gazdelor şi, de la marginea careului mic a şutat la colţul lung, iar Dacia Unirea conducea cu 1-0. Sava (min. 14) şi-a încercat şansa dar unul dintre jucătorii echipei gazdă a deviat mingea în corner. Replica Sportului a venit în minutul 23 dar mingea şutată de Barbu a trecut pe lângă bara din dreapta a porţii oaspeţilor. Putea fi 2-0 pentru Dacia Unirea în minutul 32 dar mingea şutată de Patrick Petre a lovit încheietura barelor. La ultima fază a primei reprize, Pleşa a rămas singur cu Constandache, s-a grăbit şi a trimis mingea peste transversală.

În repriza a doua, până în minutul 80, Sportul Chiscani a stat în jumătatea adversă de teren. La două minute de la reluare, Pascu a trimis mingea peste poartă, apoi a urmat un şut puternic expediat de Iordache, iar Tudor a reuşit să reţină mingea în doi timpi din faţa lui Silviu Crăciun. Pascu (min. 52) a rămas singur cu Tudor, însă de la marginea careului mic a şutat slab pe direcţia portarului. Trei minute mai târziu Chihaia, nemarcat, a şutat pe lângă Tudor dar şi pe lângă poartă. După o cursă de 20 de metri Chihaia (min. 62) i-a pasat în stânga lui Sima care a şutat violent însă Tudor a reuşit să devieze mingea în corner. Ultima ocazie mare de gol a gazdelor s-a derulat în minutul 64 când Sima a şutat la colţul lung, portarul Daciei Unirea era depăşit dar Chiriac şi Crăciun s-au încurcat reciproc şi au irosit şansa de a trimite mingea în poartă de la doar 2-3 metri. Cu zece minute înainte de finalul amicalului, Alexandru Cotigă a marcat şi a stabilit scorul final, 2-0 pentru Dacia Unirea.

Dacia Unirea l-a testat în acest joc pe Codruţ Anghel, un jucător care aparţine de Concordia Chiajna, iar la finalul partidei antrenorul Florentin Petre a spus că fundaşul dreapta l-a convins şi că va fi transferat la Brăila. De asemenea, pentru Dacia a mai jucat şi Alexandru Cotigă, aceasta fiind de altfel o revenire a jucătorului la echipa brăileană.

Noutăţile din tabăra echipei Sportul Chiscani sunt deocamdată Cristian Pascu, Silviu Crăciun şi Gabriel Ion.

Sportul Chiscani: Constandache (min. 68: Ghiţun) – Iordache, Dobrin, Ioniţă, Sima – Enache (min. 46: Chiriac), Chihaia, C. Pascu, Pană (min. 46: G. Ion) – Barbu (min. 46: Giol), Techiu (min. 46: S. Crăciun).

Dacia Unirea: Tudor (min. 80: Mihai) – Pleşa (min. 80: Sloată), Moroianu (min. 46: Anghel), Cotigă, Cosentino – V. Robu, Dino Eze, (min. 60: Luca), Percă, Sava (min. 65: Dobre) – P. Petre (min. 60: Lazăr), Cristea (min. 46: Duţu).