Dacia Unirea continuă seria amicalelor

* formația brăileană a pierdut cu 5-0 pe terenul echipei CSM Rm. Sărat * în această partidă, Marian Samuilă a testat doi jucători francezi

Dacia Unirea a continuat seria meciurilor amicale, ultima adversară a brăilenilor fiind CSM Rm. Sărat. Râmnicenii s-au impus cu 5-0, însă, raportat la ceea ce s-a petrecut în teren în prima repriză, scorul putea fi unul mult mai strâns. În acest joc, Marian Samuilă a testat și doi jucători francezi, un fundaș central, Glen, și un atacant, Artris, ambii de la Academia Nice.

În primele 20 de minute, Dacia Unirea a avut inițiativa, dar Marko, jucătorul venit de la Lugoj, a șutat pe lângă poartă, după un corner, Duțu a reluat mingea cu capul, peste transversală. Vali Robu putea de asemenea să deschidă scorul, dar mingea șutată de el de la 16 metri a trecut pe lângă poartă. Pe finalul reprizei întâi, echipa gazdă a beneficiat de o lovitură liberă, Roman a șutat puternic, mingea a lovit bara și a poposit în poarta apărată de Toma.

În repriza a doua, antrenorul echipei brăilene a introdus și jucătorii foarte tineri, cinci dntre ei născuți în anii 2006 și 2007, iar CSM Rm. Sărat a mai înscris de patru ori prin Roman, Socol, Constantinescu și Pîslaru. Pe finalul amicalului, Artris a avut o mare șansă de a marca dar, din 6 metri, a șutat slab pe direcția portarului și partida s-a încheiat cu scorul de 5-0 pentru CSM Rm. Sărat.

“Jocul a fost echilibrat în primele 20 de minute, o perioadă în care am avut câteva situații de poartă. Am primit un gol pe final de repriză. În partea a doua, gazdele au beneficiat de două penalty-uri, după greșeli ale noastre, au mai înscris de două ori, asta în condițiile în care noi am introdus mai mulți juniori. Nu am ce să le reproșez copiilor, ei și-au dorit să joace cât mai bine posibil, dar încă sunt prea cruzi, nu sunt pregătiți pentru acest nivel valoric, iar CSM-ul este o echipă bună de Liga a III-a. Muncim în continuare. Așa cum am mai spus, suntem în reconstrucție, dar cu răbdare vom reuși să scoatem capul la lumină”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Toma (min. 46: Butunoiu) – Leu, Ene (Artris), Glen (min. 75: Giurcanu) – Sava (min. 70: Răileanu), Boroșu (min. 46: Voica), Marko, Bădilaș - V. Robu, Vartolomei (min. 70: Balaban), Duțu (min. 75: Ghiță).