Dacia Unirea, coșmarul Oțelului Galați

* formația brăileană s-a impus cu 1-0 pe Municipal și a eliminat Oțelul din Cupa României * golul victorie a fost marcat de Narcis Ioniță din penalty

După ce i-a interzis accederea în Liga a II-a, în sezonul competițional anterior, Dacia Unirea a obținut un nou succes în fața Oțelului Galați. Miercuri după-amiază, pe teren propriu, în fața a aproximativ 2500 de spectatori, echipa pregătită de Florentin Petre a eliminat formația gălățeană din Cupa României, după ce s-a impus cu 1-0 pe Municipal, golul victoriei fiind marcat de Narcis Ioniță din penalty.

Meciul a început într-un ritm alert, cu o primă ocazie de gol în contul gazdelor. Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă, Cocîrlă (min. 2) a centrat în careul advers, Moroianu a reluat mingea, cu capul, spre poartă, dar Uțiu a reușit să o respingă în față, iar din 6 metri Priboi a șutat imprecis. Oțelul putea da lovitura imediat, pe contraatac, dar Cricimar, singur cu Duță, nu a reușit să trimită mingea pe spațiul porții. În minutul 6 gălățenii au beneficiat de un corner, Neagu a centrat la marginea careului mic, dar Cojocaru a trimis mingea peste transversală. În minutul 20 Oțelul a mai creat o fază periculoasă în careul echipei gazdă, Jardan și-a demonstrat valoarea printr-o foarfecă spectaculoasă, dar mingea reluată de el a trecut pe lângă viclul porții Daciei Unirea.

Cu șapte minute înainte de finalul primei reprise, Narcis Ioniță a profitat de gafele în lanț ale apărătorilor gălățeni, a pătruns în careu unde a fost faultat de Uțiu, iar arbitrul de centru a arătat punctul cu var. Tot Narcis Ioniță a transformat penalty-ul și Dacia Unirea conducea cu 1-0, acesta fiind de fapt și scorul înregistrat la pauză.

Imediat după reluarea jocului, Priboi și Vali Robu i-au dat bătăi de cap lui Uțiu, însă portarul echipei gălățene a fost la post.

Oțelul a dominat teritorial bună parte din repriza a doua însă jucătorii brăileni s-au apărat foarte bine iar Duță a avut intervenții bune la șutul lui Niculae (min. 70)  și la mingea reluată cu capul, din 6 metri, de Cârjan (min. 72). Până la finalul jocului gălățenii nu au mai trimis nicio minge pe spațiul porții lui Duță, în schimb Dacia Unirea mai putea înscrie un gol, în minutul 2 al prelungirilor părții secunde, dar Uțiu a avut un reflex salvator în fața lui Patrick Petre.

Dacia Unirea a câștigat cu 1-0 și s-a calificat în faza a 4-a a Cupei României.

Dacia Unirea: Duță – Cocîrlă (min. 81: Taciuc), Paliu, Moroianu, Apostolache (min. 61: Șandru) – V. Robu, Ioniță, Apostol, Petrache (min. 61: Pătlăgică) – Priboi (min. 54: P. Petre), Duțu (min. 54: R. Stănescu).

Oțelul Galați: Uțiu – Rus, Cojocaru (min. 85: Vaștag), Yabre, Nedelea (min. 67: Niculae) – Neagu (min. 85: Cisotti), Jardan – Demian (min. 53: Cireș), Dobre, Nica – Cricimar (min. 53: Cîrjan).