Dacia Unirea, cinci victorii din cinci partide

• echipa fanion a orașului Brăila s-a impus cu 2-1 în derby-ul cu Viitorul Ianca și rămâne liderul Seriei a II-a • în jur de 2.000 de brăileni au aplaudat victoria echipei brăilene

În urmă cu o lună de zile, Dacia Unirea fiind înscrisă în Liga a IV-a, a fost invitată în Liga a III-a de Federația Română de Fotbal cu trei zile înainte de startul noului sezon competițional. Echipa fanion a orașului Brăila are un parcurs de excepție, 5 victorii din tot atâtea partide disputate, este liderul Seriei a II-a și una dintre primele trei formații, ca linie de clasament, din acest eșalon fotbalistic al țării.

Dacia Unirea s-a impus cu 2-1 în runda a 5-a a Ligii a III-a, în derby-ul cu Viitorul Ianca, însă scorul, raportat la ocaziile de joc, putea fi mult mai clar în favoarea echipei gazdă. A fost pentru a doua oară în acest tur de campionat când la Municipal au venit în jur de 2.000 de spectatori care, în repriza a doua, au răsplătit cu ropote de aplauze reușitele elevilor lui Marian Samuilă și Adrian Baldovin.

Pe ansamblu, ritmul jocului a fost dictat de Dacia Unirea. În minutul 17,  Wilson Igwe a centrat în fața porții dar și Răileanu a luftat din 7-8 metri. Un minut mai târziu, Viitorul Ianca a beneficiat de o lovitură liberă și a fost rândul lui Popa să rateze de la marginea careului mic. Formația brăileană a fost periculoasă în jumătatea adversă și în minutul 29 când Boroșu a centrat perfect din corner dar Gomez a reluat mingea, cu capul, pe lângă poartă. Presiunea făcută de echipa gazdă asupra careului advers a dat roade în minutul 40. Răileanu a centrat din corner iar Israel a lovit mingea cu capul imparabil și Dacia Unirea a trecut în avantaj, 1-0.

La ultima fază a primei reprize, Viitorul putea egala însă mingea șutată de Marius Dima la colțul scurt a fost parată de Toma.

Dacia Unirea putea să-și dubleze avantajul în minutul 61. Răileanu a centrat în fața porții, Israel a trimis mingea cu capul spre poartă însă Poiană a deviat-o de sub transversală, în corner.

Viitorul a beneficiat de o lovitură de colț în minutul 64, dar mingea centrată de Marius Dima a lovit transversala. Cinci minute mai târziu, Vali Robu a șutat violent de la marginea careului mare iar Poiană a reușit să rețină mingea în doi timpi.

Egalarea, 1-1, a survenit în minutul 70, grație golului înscris de Mucuță. Dar, după numai două minute, Dacia Unirea a trecut din nou în avantaj după golul înscris de Kolade, după o centrare a lui Mendez.

Kolade a mai trimis o dată mingea în transversală și Dacia Unirea s-a impus cu 2-1.

Dacia Unirea: B. Toma – Sava, Gomez, Israel, Wilson Igwe – Mendez, Boroșu (min. 68: Dragomir), Răileanu (min. 81: Ghiță), Amara Toure – V. Robu, Eloh (min. 56: Kolade).

Viitorul Ianca: Poiană – Coteț (min. 81: Petrache), Popa, Tălmaciu, Ciochină – M. Dima, Ioniță (min. 46: Chivu), Gherghișan ((min. 59: Neagu), D. Andrei (min. 59: Cheleș), Șoptică – Mucuță (min. 81: Băluță).