Dacia Unirea a câștigat primul amical al verii

* echipa pregătită de Florentin Petre s-a impus cu 5-2 în testul cu ACSC Cazasu * fiecare echipă a transformat câte un penalty * diferența de scor s-a creat în ultimele 11 minute

Conform tradiției din ultimii ani, Dacia Unirea a disputat primul amical din perioada de pregătire pentru noul sezon competițional, cu ACSC Cazasu. În acest meci Florentin Petre a testat pe lângă Ristea, un fundaș dreapta care a trecut și pe la Petrolul, încă doi jucători veniți la Brăila chiar în ziua partidei. Este vorba despre Cristian Botezatu, fundaș central de picior stâng, născut pe 26 decembrie 2000, care este legitimat la FCSB II și Adelin Voinescu, atacant, născut pe 1 aprilie 1998 care a fost și la Voluntari II.

Și, ca de obicei, echipa din Liga a IV-a a dat o replică pe măsura adversarei sale. Diferența de scor s-a creat pe finalul amicalului, asta în condițiile în care, pe banca de rezerve ACSC Cazasu a mai avut doar doi jucători, pe Vasiliu și pe portarul de doar 14 ani, Alexandru Păun.

Până la jumătatea primei reprize Dacia Unirea, în formula Andrei - Cocârlă, Moroianu, Paliu, Apostolache - Ioniță, Apostol, Lungu, V. Robu - Duțu, R. Stănescu, a avut trei șanse de a deschide scorul, dar portarul Drăgan a fost inspirat și nu a primit gol. Stănescu (min. 9) a reluat mingea, cu capul, din 6 metri dar Drăgan a evitat golul. Două minute mai târziu Drăgan a ieșit mult în afara careului mare și a degajat mingea urmărită de Duțu. Înaintea pauzei de hidratare Duțu a fost faultat în careul echipei gazdă însă nu a primit penalty. Custură a inițiat o acțiune din propriul careu, a ajuns la marginea careului advers unde a fost deposedat de Moroianu. Cu două minute înainte de finalul primei reprize Cocîrlă a centrat în fața porții iar Narcis Ioniță a trimis mingea, cu capul, în vinclul porții lui Drăgan și la pauză a fost 1-0 pentru Dacia Unirea. În minutul 53 Duțu a marcat din penalty și Dacia Unirea s-a desprins la 2-0. Gorgovan (min. 65) a fost faultat în suprafața de pedeapsă și ACSC Cazasu a beneficiat de un penalty pe care l-a trasformat Cotigă. Coordonatorul de joc al echipei gazdă, Alexandru Cotigă putea egala în minutul 70 însă Mihai a evitat in extremis golul. În ultimele 11 minute Dacia Unirea a marcat de trei ori, Vali Robu a realizat “dubla” într-un interval de doar cinci minute, iar Paliu a marcat pentru 5-1 în minutul 86. Pârlițeanu a înscris pentru ACSC Cazasu la ultima fază a reprizei secunde iar Dacia Unirea s-a impus cu 5-2.

Dacia Unirea repriza a doua: M. Alin - Ristea, Paliu, Botezatu, Păvălache - Sava, Apostol, Ioniță, Bădilaș - Duțu, Voinea.

ACSC Cazasu: Drăgan (min. 79: Păun) – N. Cazan, Custură, Urmeș, Luchian – Câșu (min. 46: Vasiliu), Cotigă, Pârlițeanu, Gorgovan – Călin, Pavelescu.