Dacia Unirea a câștigat cu 3-0 amicalul cu Unirea Braniștea

* portarul Duță, Liviu Chiriac și Adrian Ghiță sunt jucătorii care s-au remarcat de la echipa brăileană

Dacia Unirea a câștigat și al doilea amical al iernii, 3-0, în partida cu Unirea Braniștea, liderul Ligii a IV-a din județul Galați. La fel ca în partida anterioară, Laurențiu Ivan și Marian Samuilă au împărțit lotul în două și au alcătuit două echipe echilibrate, ca să-i poată vedea la lucru pe toți jucătorii aflați în probe dar și pe copiii din propria pepinieră. Deși a jucat doar în ultimul sfert de oră, Adrian Ghiță, atacant, născut în 2006, a demonstrat că merită să se pregătească cu echipa mare. Ghiță a evoluat cu o mare ambiție și putea înscrie în minutul 82, dar mingea șutată de el a lovit bara.

Pe un teren impecabil, cu gazon artificial, la Șendreni, cu mulți jucători veniți de la Oțelul Galați și Sporting Liești, Unirea Braniștea a ratat prima mare ocazie a amicalului, în minutul 5, prin Năpîrlică. Acesta a șutat cu efect, dar portarul Duță a scos mingea din vinclu. De altfel, pe parcursul meciului, dar mai ales în repriza a doua, Duță a avut intervenții spectaculoase. Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 13, dintr-o fază fixă. Mocanu a centrat din lovitură liberă, mingea a lovit bara, a revenit în teren, iar Alexandru Gruia a trimis-o sub transversală.

Formația brăileană putea să-și dubleze avantajul în minutul 28, când, pe contraatac, Vali Robu a șutat la colțul lung, dar portarul echipei gazdă a reușit să pună un picior salvator în calea mingei.

Duță s-a remarcat în minutul 40 la șutul lui Boboc, iar la pauză era 1-0 pentru echipa din Liga a II-a.

În repriza a doua, într-o altă alcătuire, Dacia Unirea a marcat al doilea gol prin Liviu Chiriac. Fostul jucător al Sportului Chiscani a intrat în careul gazdelor, a driblat un jucător și a trimis mingea la colțul lung, min. 62, 2-0 pentru Dacia Unirea. Chiriac a evoluat la fel de bine și, în minutul 70, putea realiza “dubla”, dar a fost faultat în careu în momentul șutului, iar centralul partidei a arătat punctul cu var. Duțu a marcat și a stabilit scorul final, 3-0, pentru Dacia Unirea. Ghiță a trimis mingea în bară în minutul 82, aceasta fiind ultima fază notabilă a amicalului de la Șendreni.

“Un antrenament bun, cu o echipă de Liga a IV-a care are un lot de jucători peste nivelul acestui eșalon. Probabil că după acest joc vom trage linie și ne vom despărți de unii dintre jucătorii din lot. Suntem în continuare în căutare de jucători, avem nevoie de întăriri pe axul central. Este greu să găsești fotbaliști de valoare în acest moment al sezonului, dar noi sperăm că vom găsi soluții. Au trecut trei săptămâni de pregătire, mai avem patru, timpul trece repede, așa că vom încerca să-l fructificăm la maximum”, ne-a declarat Laurențiu Ivan, antrenorul principal al Daciei Unirea.

Dacia Unirea, prima repriză: Duță - Sava, Moroianu, Mocanu, Bădilaș - Deianu (jucător gălățean în probe), Caplea, Edmundo, V. Robu – Gruia, Vartolomei.

Dacia Unirea, repriza a doua: Duță (min. 80: Moisoiu) – Leu, P. Bogdan, E. Niță (min. 60: Gheorghiu) Palade, Boroșu, Arnaud, L. Chiriac – Lemnaru (min. 75: Ghiță), Duțu.