Dacia Unirea câștigă la scor, 4-0, “derby-ul” codașelor cu Voința Limpeziș | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea câștigă la scor, 4-0, “derby-ul” codașelor cu Voința Limpeziș

• Valentin Oniciu, Atche Eloh, de două ori, și Alin Priboi, din penalty, au marcat pentru echipa brăileană

Penultima etapă a Ligii a III-a a adus și prima victorie a Daciei Unirea, una la scor, 4-0, în “derby-ul” ultimelor două clasate ale Seriei a II-a, cu Voința Limpeziș. Un meci controlat de la început și până la finalul său de formația pregătită acum de Alin Pânzaru.

Cei aproximativ 100 de spectatori prezenți la Șuțești au avut parte de un spectacol agreabil, primul dat de favoriți în acest sezon.

Dacia Unirea a început foarte bine partida cu Voința Limpeziș și, în minutul 11, putea conduce cu 3-0 dacă Ezekiel (min. 8) nu încerca poarta dintr-un unghi dificil, ci scotea mingea la marginea careului mic acolo unde erau doi colegi și dacă, după o fază fixă, Eloh (min. 9) nu trimitea mingea cu capul, în transversala porții oaspeților. Cea de a treia ratare i-a aparținut lui Koko (min. 11), care nu a găsit ținta de la 6 metri, poziție centrală. Ocaziile i-au readus aminte președintelui Vasile Popa de șansele ratate la meciul anterior, de pe teren propriu.

“Am ratat câteva mari ocazii iar oaspeții au șutat o singură dată pe spațiul porții și au marcat. Acum putea fi 3-0 pentru noi în minutul 11, dar ratările nu se contabilizează pe tabelă”, spunea cu amărăciune în glas Vasile Popa.

După minutul 11, jocul s-a echilibrat și s-a jucat doar între cele două careuri.

Jucătorii Daciei Unirea s-au descătușat în minutul 36, când Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă de la 22 de metri, lateral stânga, în direcția de atac, iar Valentin Oniciu a trimis mingea în vinclul colțului scurt pentru 1-0. Trei minute mai târziu, Koko s-a distrat cu apărătorii ieșiți în cale, a șutat în fața porții unde era un fundaș al oaspeților, dar și Eloh, mingea a intrat în plasă, spectatorii au văzut un autogol dar arbitrul de centru l-a desemnat pe Eloh ca fiind autorul golului și era 2-0 pentru gazde. La ultima fază a primei reprize, Ezekiel a fost faultat în suprafața de pedeapsă, Priboi a marcat și a stabilit scorul primei părți a întâlnirii, 3-0, pentru Dacia Unirea.

Formația brăileană a început la fel de bine repriza secundă și a mai înscris o dată în primul sfert de oră prin Eloh, era 4-0 pentru Dacia Unirea, acesta fiind rezultatul final. Jocul a scăzut apoi în intensitate și nu s-au mai consemnat ocazii mari de gol.

Dacia Unirea: Butunoiu - Eloh, Godwin, Igwe, Simion – Oniciu,  Dragomir, Koko, Ezekiel – Priboi, Răileanu.

Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Ochiană, Sava, Baștiurea, Luca, Condruz, Turcu, Duțu.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289