Dacia Unirea a câştigat cu 4-3 la Luceafărul Oradea

• a doua zi, patronul formaţiei bihorene a decis ca Luceafărul să se desfiinţeze, iar dacă aşa vor sta lucrurile, practic, brăilenii au cheltuit banii degeaba pentru această deplasare, întrucât vor pierde punctele câştigate • “Eu cred că este o decizie luată la nervi, să aşteptăm ca actul oficial să ajungă la FRF, dar eu nu cred că aşa va fi”, a declarat Valentin Avramescu • şeful clubului brăilean îi invită pe spectatori, sâmbătă, la derby-ul cu prima clasată, Ripensia Timişoara

Formaţia brăileană a reuşit să revină după ce a fost condusă cu 2-0 de Luceafărul Oradea şi într-un interval de 28 de minute a întors soarta partidei în favoarea sa. Miercuri după-amiază, Dacia Unirea a câştigat cu 4-3 partida din etapa 4-a a turului Ligii a II-a la fotbal, iar joi conducerea clubului bihorean şi-a anunţat jucătorii că echipa Luceafărul se desfiinţează din cauza rezultatelor negative. În această dimineaţă, directorul executiv al clubului, Cristian Sabău, s-a prezentat în vestiar în faţa jucătorilor şi a staff-ului tehnic şi a comunicat decizia luată de patronul Ioan Blidaru: “Sunteţi liberi să plecaţi. Mâine (n.r. astăzi 25 august) să predaţi echipamentul, veţi lua ultimul salariu şi vă dăm actele să deveniţi jucători liberi de contract. Luceafărul se desfiinţează”. Normal că vestea a şocat pe toată lumea prezentă în vestiar, Luceafărul Oradea urmând să trimită la FRF o cerere de retragere din Liga a II-a după doar patru etape. Aşa că bucuria brăilenilor după succesul de miercuri a durat doar o zi, iar Dacia Unirea a făcut o cheltuială inutilă, asta în condiţiile în care nici echipa fanion a oraşului Brăila nu stă pe roze banii.

Însă Valentin Avramescu, preşedintele Consiliului de Administraţie al Daciei Unirea consideră că decizia conducerii clubului Luceafărul a fost una luată la nervi şi că echipa din Oradea îşi va continua activitatea în acest eşalon.

Ar fi păcat să se întâmple acest lucru, până când hârtia nu va ajunge efectiv la FRF, ca să devină un act oficial, Luceafărul rămâne în Liga a II-a. Eu consider că este o decizie luată la nervi de patronul echipei şi că nu se va ajunge la desfiinţarea ei. Este adevărat că jucătorii de acolo au salarii foarte mari, că obiectivul era promovarea, numai că după patru etape bihorenii au un singur punct. Acum suntem şi supăraţi dacă ar fi ca Luceafărul să se retragă, dar şi bucuroşi că am luat 3 puncte. Dacă Luceafărul se retrage pierdem punctele, dar rămânem cu bucuria jocului prestat şi a rezultatului din teren. Dar repet, poate este doar o decizie luată la nervi”, ne-a declarat Valentin Avramescu.

Mesaj pentru fanii sportului rege din Brăila

“Îi aşteptăm pe brăileni la Municipal, sâmbătă, în partida cu prima clasată, Ripensia Timişoara. Este un moment bun pentru fotbalul brăilean şi avem nevoie de sprijinul spectatorilor ca să facem o partidă bună cu timişorenii şi să bifăm al treilea succes consecutiv”, este mesajul lui Valentin Avramescu.

Conduşi cu 2-0, brăilenii au întors rezultatul în favoarea lor, în ultima jumătate de oră

Prima situaţie de gol a partidei a fost irosită de Cosmin Mihai în minutul 10, însă replica gazdelor nu s-a lăsat prea mult aşteptată şi după o ocazie ratată de Goge, la faza imediat următoare Herghelegiu (min. 19) a marcat pentru Luceafărul. Tot Herghelegiu a dublat avantajul gazdelor două minute mai târziu când a trimis mingea sub transversală după o centrare a lui Cordoş. În finalul primei reprize Constantin Roşu a rămas singur cu Olaru dar a trimis mingea pe lângă poartă, de la marginea careului mic.

Frunză şi Roşoagă au periclitat poarta gazdelor la începutul reprizei a doua iar presiunea oaspeţilor asupra careului advers s-a concretizat în minutul 62, când Cosmin Mihai a reuşit să reducă din diferenţă. Cu o condiţie fizică net superioară adversarilor brăilenii au egalat după doar două minute prin Niţă şi partida se relansa. Dacia Unirea a continuat să dicteze ritmul partidei, a mai înscris de două ori prin Cosmin Mihai şi Frunză şi s-a detaşat în câştigătoare. Luceafărul a controlat ostilităţile în ultimele minute, însă a mai înscris doar un singur gol prin Goge, iar Dacia Unirea s-a impus meritat, cu 4-3.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Lazăr (min. 60: Iosofache), Ghiocel, Stănciulescu – Covaciu (min. 80: Dima), Ivan – Roşoagă, Frunză, Mihai (min. 82: Puia) – Roşu.

Antrenor: Alin Pânzaru.

Luceafărul Oradea: Poiană – Drăgan, Cordoş, Iacob, I. Ban – Goge, Asanache (min. 81: Feher), Păcurar, Codoban (min. 61: Bedea) – C-tin. Roşu (min. 67: Chiş-Toie), Hergheligiu.

Antrenor: Cornel Ţălnar