Dacia Unirea a câştigat cu 2-1 amicalul cu Dunărea Călăraşi

Neagu, din penalty, şi Dănuţ Oprea au semnat golurile echipei brăilene • “O victorie de moral pentru noi în vederea partidei cu UTA”, a spus Sorin Frunză la finalul partidei

Dacia Unirea a încheiat cu un succes seria meciurilor de verificare în vederea reluării campionatului Ligii a II-a. Fotbaliştii brăileni au învins cu 2-1 Dunărea Călăraşi şi astfel au un moral bun în vederea partidei cu UTA Bătrâna Doamnă, care va avea loc duminică, 26 februarie. “A fost un meci echilibrat, cu o repriză secundă în care s-a jucat un fotbal frumos. Consider că este o victorie de moral pentru noi în vederea partidei cu UTA. Mai sunt şase antrenamente, jucătorii au tot timpul să convingă staff-ul tehnic şi să ajungă titulari în partida cu UTA”, a declarat Sorin Frunză, directorul sportiv al Daciei Unirea.

Formaţia brăileană a început partida în formula Popa – Niţă, Ivan, Ghiocel, Necoară - Roşu, Adăscăliţei, Moglan, Neagu – Roşoagă, Iosofache, iar în prima repriză jucătorii antrenaţi de Alin Pânzaru nu şi-au creat nicio ocazie clară de gol. În schimb, Dunărea Călăraşi şi-a trecut în cont o bară. La reluare au rămas la cabine Adăscăliţei şi Moglan şi au intrat intrat Olenic şi Dănuţ Oprea, iar pe parcursul reprizei a doua la Dacia Unirea au mai intrat Olaru, E. Oprea, Calu, M. Iordache, P. Ioan. Dunărea Călăraşi a deschis scorul prin Ciocâlteu. Ivan a fost faultat de portarul advers şi Cosmin Neagu a transformat penalty-ul acordat brăilenilor şi a eglat. Scorul final, 2-1 pentru Dacia Unirea, a fost stabilit de Dănuţ Oprea care a lobat mingea peste portarul advers, după o pasă foarte bună primită de la Marin Iordache. Mădălin Calu a ratat o mare ocazie de gol pentru formaţia brăileană în această repriză. Puşcaşu a resimţit dureri la un picior şi a fost menajat în acest meci.