Dacia Unirea Braila - Petrolul Moinesti

Returul intilnirii dintre Dacia si Petrolul le prinde pe ambele formatii intr-o perioada mai putin buna. Formatia braileana vine dupa o infringere la scor, 0-5, la Cetatea Suceava, iar petrolistii dupa un esec pe teren propriu, 0-1 cu FC Botosani.
Dupa esecul din Moldova, luni la stadionul "Municipal" a avut loc o sedinta in urma careia antrenorul Imilian Serbanica a fost demis, el fiind considerat principalul vinovat pentru situatia existenta la club, in ultima vreme. Locul sau a fost luat de Gigi Ion, iar in urmatoarea perioada se va vedea in ce masura Imilian Serbanica a avut dreptate atunci cind a afirma ca de fapt componenta si valoarea actualului lot sint principalele cauze ale rezultatelor din ultima perioada.
Antrenorul galatean va avea o sarcina dificila la prima sa partida ca principal la Dacia deoarece a avut putin timp la dispozitie pentru a cunoaste jucatorii si pentru a stabili alte strategii. Mai mult, adversara pe care o vor intilni brailenii astazi nu trebuie subestimata si tratata ca o echipa valoric inferioara tinind de pozitia ei din clasament, ea fiind de fapt o echipa echilibrata, omogena, ajunsa conjunctural in aceasta pozitie a clasamentului.

Partida de la Moinesti s-a incheiat nedecis, 2-2

In tur, la Moinesti, brailenii au deschis scorul in minutul 11, prin Ungureanu, iar pina la pauza nici una dintre echipe, desi au avut destule ocazii fiecare, nu a mai modificat tabela de marcaj.
Moinestenii au inceput mult mai bine partea a doua a meciului si intr-un interval de doua minute 57-59, au inscris de doua ori prin Popa si Chiriac. In faza imediat urmatoare brailenii au obtinut o lovitura de la 11 m insa Plesa nu s-a concentrat indeajuns si a ratat.
Cu cinci minute inainte de finalul meciului, Marian Covaci a trimis mingea sub transversala portii adverse si partida s-a incheiat la egalitate, 2-2. Conform insa ocaziilor create, Dacia ar fi trebuit sa cistige partida tur cu Petrolul Moinesti.