Dacia Unirea Brăila – Voința Limpeziș 0-3

* la 0-1, formația brăileană a avut un penalty clar, neacordat de centralul Dan Hrușcă

Echipa brăileană a pierdut cu 3-0 meciul cu penultima clasată, Voința Limpeziș, din etapa a 4-a a turneului play-out al Ligii a III-a, o diferență clară între o formație de nivelul juniorilor și una cu fotbaliști seniori. Un meci asupra căruia și-a pus amprenta centralul Dan Hrușcă și asistentul Alexandru Ciuraru, prin greșeli impardonabile. Hrușcă nu a văzut un penalty clar pentru Dacia Unirea și a fost singurul arbitru care a oficiat pe Municipal și care a așteptat câteva minute ca un jucător înlocuitor al oaspeților să-și pună în ordine echipamentul, ca să intre în teren. Voința Limpeziș a deschis scorul în minutul 8. Lemnaru a șutat la poartă, Toma a deviat mingea în corner, iar în urma loviturii de la colțul terenului Lazăr a trimis mingea în poartă. După un corner executat de Bădilaș, Buhăescu i-a dat emoții portarului advers. Dacia Unirea merita să primească o lovitură de la 11 metri în minutul 39, când Vali Robu a fost faultat clar în suprafața de pedeapsă, însă nici centralul Dan Hrușcă și nici asistentul Alexandru Ciuraru nu au văzut infracțiunea. Mai mult, Robu a primit un cartonaș galben pentru simulare. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Fabio Mihai a înscris și a dublat avantajul echipei vizitatoare.

În primele secunde ale reprizei a doua, Carnișca i-a pasat lui Lemnaru care a marcat și Voința Limpeziș conducea cu 3-0. Echipa oaspete a mai irosit o șansă de gol în minutul 72, prin Ghiceanu.

Dacia Unirea: Toma – Stepanenco (min. 46: Carnișca), Sava, Simion, Bădilaș - Răileanu (min. 46: Gorgovan), Boroșu (min. 83: Ene), Mendez, Buhăescu (min. 63: Orzan) – V. Robu, Ghiță (min. 63: Dragomir).