Dacia Unirea a bifat și a 13-a înfrângere din acest sezon

* formația brăileană a fost învinsă cu 1-0 de Viitorul Pandurii Târgu Jiu * sâmbătă, 4 decembrie, în runda a 16-a, ultima din acest an, Dacia Unirea va juca la Dunărea Călărași

Dacia Unirea traversează unul dintre cel mai slab, dacă nu chiar cel mai slab sezon din Liga a II-a. În etapa a 15-a, formația brăileană pierdut cu 1-0, în deplasare, la Viitorul Pandurii Târgu Jiu și a bifat a 13-a înfrângere din acest tur de campionat.

În partida menționată s-a înscris un singur gol, însă formația gorjeană s-ar fi putut impune la scor dacă nu rata impardonabil de mult.

Țegle putea deschide scorul chiar în secunda 25, dar mingea șutată de el a trecut razant cu bara din dreapta a porții brăilene. Două minute mai târziu, Apostol a șutat slab de la marginea careului și Eftimie a reținut mingea.

Prima mare ocazie de gol a gazdelor s-a derulat în minutul 17, când Dodoi l-a driblat și pe Andrei dar a trimis mingea pe lângă poartă. Presiunea pusă de echipa gazdă asupra careului advers s-a concretizat în minutul 27, când Copaci a centrat în careul brăilean, iar Dodoi, nemarcat, a trimis mingea în plasă, ca la antrenament.

Columbianul Acosta a ratat două ocazii imense, în situație de unu la unu cu Andrei, în minutele 40 și 42, astfel că la pauză Viitorul Pandurii Târgu Jiu conducea cu 1-0.

În repriza a doua, formația gazdă și-a mai creat ocazii dar Rus (min. 59, 68) și Dodoi (min. 71) nu au reușit să trimită mingea în plasă din poziții foarte bune.

Cu cinci minute înainte de finalul partidei, Paliu a fost eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Până la finalul partidei, fiecare echipă a mai irosit câte o șansă de gol. Dacia Unirea putea egala în minutul 87, când Stănescu a șutat de la 16 metri, mingea a fost deviată de un apărător advers dar Eftimie, atent, a evitat golul. Viitorul putea să-și dubleze avantajul în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei secunde, însă Rus a trimis mingea, din cădere, exact în picioarele lui Andrei.

În etapa a 16-a, ultima din acest an, Dacia Unirea, locul al 20-lea, cu 2 puncte, va evolua tot în deplasare, la penultima clasată, Dunărea Călărași care are 4 puncte. Niciuna dintre cele două formații nu a câștigat în acest sezon competițional. Va fi un “derby” al codașelor.

Dacia Unirea: Andrei – Pătlăgică (min. 46: Răducan), Ciobanu, Paliu, Stănciulescu, Șandru – V. Robu (min. 46: Duțu), R. Stănescu, Apostol, Cocîrlă (min. 65: Apostolache) – P. Petre.