Dacia Unirea a ajuns “lanterna roșie” a Ligii a II-a

* formația brăileană a pierdut cu 2-0 la Unirea Constanța * înainte cu o zi, clubul brăilean a renunțat și la Taciuc

Cu toate că a întâlnit o echipă formată în majoritate din jucători foarte tineri, Dacia Unirea a pierdut cu 2-0 meciul susținut în deplasare, la Techirghiol, cu Unirea Constanța. Echipa de la Dunăre a avut câteva ocazii clare de gol, ratate însă cu seninătate, iar Florentin Petre nu a mai răbdat și, la un moment dat, și-a taxat atacanții: “Asta nu se antrenează”. Iar tehnicianul echipei Dacia Unirea s-a referit la faptul că un antrenor are datoria să-și facă jucătorii să ajungă în suprafața adversă, însă acolo, la finalizare, valoarea jucătorilor face diferența. Iar, din nefericire, Dacia Unirea nu are în acest moment fotbaliști de nivelul eșalonului în care a promovat. După excluderile din lot ale lui Lungu și Ioniță, cu o zi înaintea partidei de la Constanța, conducerea clubului a renunțat și la serviciile lui Taciuc.

Răducan a trimis prima minge pe poartă în minutul 20, însă Udrea a reținut-o. În minutul 30, Dacia Unirea a irosit o mare șansă de a deschide scorul. Stănescu i-a pasat lui Paliu care a rămas singur cu Udrea, dar acesta a trimis mingea mult peste transversală. Șapte minute mai târziu, la un contraatac al constănțenilor, mingea a ajuns în careul brăilenilor, la Șerbănescu, jucătorul gazdelor a fost faultat de Andrei, iar centralul partidei a arătat punctul cu var. Ardelean a marcat în minutul 38, din penalty și Unirea Constanța conducea cu 1-0. Dacia Unirea putea egala cu două minute înainte de pauză. După o acțiune prelungită de atac, Ciobanu a șutat la poartă însă Udrea a reușit să devieze mingea în corner.

La trei minute de la reluare, după o acțiune personală, Stănescu i-a pasat lui Duțu, dar Udrea atent, a reușit să ajungă primul la minge. Ciobanu (min. 53) a ratat de la marginea careului mic. Cinci minute mai târziu Stănescu a centrat din lovitură liberă, Ciobanu a trimis mingea, cu capul, spre poartă, aceasta a lovit pământul, dar Udrea a avut din nou un reflex salvator.

În cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei secunde, Nicola a înscris pentru echipa gazdă și a stabilit scorul final, 2-0, pentru Unirea Constanța. În urma acestei înfrângeri, Dacia Unirea a ajuns pe ultimul loc în clasamentul Ligii a II-a.

Dacia: Andrei – Paliu (min. 67: Pătlăgică), Ciobanu, Stănciulescu, Șandru - Cocîrlă, R. Stănescu, Apostol, V. Robu (min. 72: P. Petre) - Răducan (min. 85: Voinescu), Duțu (min. 67: Priboi).