Dacia Unirea, “sparring partner” pentru FK Miercurea Ciuc

* echipa de la Dunăre a pierdut cu 5-0, după cel mai slab meci din Liga a II-a în 2022

FK Miercurea Ciuc a rezolvat meciul încă din prima repriză. Dacia Unirea, cu antrenorul principal Laurențiu Ivan pe banca tehnică după o suspendare de două etape, a reușit să păstreze intactă poarta doar până în minutul 23. În acel moment Richard Jelena a deschis scorul.

Liderul seriei din play-out și-a dublat avantajul în minutul 36, când Soufiane Jebari a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Jelena. În minutul 42, Soufiane Jebari a marcat și a stabilit scorul primei reprize, 3-0 pentru FK Miercurea Ciuc.

Dacia Unirea a pus probleme adversarei în prima repriză doar în minutul 45. Acolatse a centrat din lovitură liberă de la 30 de metri, dar Sava a șutat prea slab ca să-l învingă pe portarul Simon.

Echipa care conduce în clasamentul acestei grupe a continuat să domine teritorial, să-și creeze ocazii, iar în minutul 76 a dus scorul la 4-0, după reușita lui Richard Jelena.

În minutul 83, Csiszer i-a pasat lui Levente Bara, iar acesta l-a învins pe portarul echipei brăilene și a stbilit scorul final, 5-0, pentru FK Miercurea Ciuc.

“Am întâlnit cea mai bună echipă din grupa noastră, una care din punctul meu de vedere merita să intre în play-off, însă din păcate am făcut foarte multe greșeli personale. Nu am mai avut atitudinea și dăruirea pe care am afișat-o în primele două meciuri”, ne-a declarat Marian Samuilă, antrenorul secund al formației brăilene.

Dacia Unirea: Duță (min. 91: Moisoiu) - Leu (min. 84: Lascu), Ziepop, Moroianu, Mocanu - Sava (min. 46: Duțu), Yaya, Acolatse, Bădilaș (min. 46: Petrache) - Vartolomei (min. 66: Palade), Passi.