Dacia Unirea, “sparring partner” pentru Aerostar

• formația brăileană a pierdut cu 5-0 la Bacău, în penultima etapă a turului Ligii a III-a

Conform așteptărilor, Dacia Unirea, care în continuare mizează pe un lot de nivelul junioratului, nu a putut emite niciun fel de pretenții în penultima etapă a turului Ligii a III-a, în deplasarea de la Aerostar, formație aflată pe locul al 2-lea, în Seria a II-a. Vraciu a deschis scorul pentru gazde în minutul 6, apoi jocul s-a echilibrat și se părea că până la pauză tabela nu se va mai schimba. Însă, în minutul 40, Vraciu a fost faultat în suprafața de pedeapsă a oaspeților iar Anghel a transformat penalty-ul acordat gazdelor și a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru Aerostar.

În minutul 54, Vraciu a mai obținut o lovitură de la 11 metri și Vișinar a marcat pentru 3-0. Cătălin Vraciu și-a mai trecut de două ori numele pe lista marcatorilor, în minutele 60 și 89, iar Aerostar s-a impus cu 5-0.

Dacia Unirea a avut o mare șansă de a înscrie golul de onoare la ultima fază a partidei dar Duțu a trimis mingea peste transversală.

Dacia Unirea: Toma (min. 62: Butunoiu) – Balaban, Leu, Bădilaș, Simion – Buhăescu (min. 76: Ene), Boroșu, Marc, Vartolomei (min. 46: Ghiță) – Duțu, V. Robu.