Dacia Unirea – Politehnica Timișoara, 2-4

* echipa brăileană a egalat la 2-2, însă greșelile din apărare au stabilit învingătoarea

Dacia Unirea și-a încheiat evoluțiile pe teren propriu, din Liga a II-a, cu o înfrângere, însă evoluția jucătorilor pregătiți de Laurențiu Ivan și Marian Samuilă a fost una bună, promițătoare pentru sezonul următor al Ligii a III-a.

“Am încercat să jucăm mai ofensiv dar am făcut multe greșeli pe faza de apărare. Ne pare rău că nu am încheiat evoluțiile de pe teren propriu cu un rezultat bun. Am riscat pe cartea atacului și ne-au prins descoperiți, nu avem maturitatea acestui eșalon. Dar privim cu încredere următorul campionat”, ne-a declarat Laurențiu Ivan.

Politehnica a deschis scorul în minutul 11, la al doilea corner consecutiv la poarta echipei brăilene, prin Bocșan. Dacia Unirea putea egala în minutul 14, dar mingea șutată de Petrache a lovit bara. Formația brăileană a controlat jocul și, în minutul 18, a restabilit egalitatea, 1-1, grație reușitei lui Alexandru Duțu.

Iamandache a înscris în minutul 26 și timișorenii au trecut din nou în avantaj. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Petrache a centrat în careul oaspeților, însă mingea trimisă cu capul, de Duțu, a trecut milimetric pe lângă țintă.

În repriza a doua s-a jucat pe contre. Dacia Unirea a egalat, 2-2, în minutul 60, după ce Acolatse a marcat din penalty și partida se relansa.

Politehnica a primit o lovitură de la 11 metri, dar Ignea a trimis mingea pe lângă poartă. În minutul 78, portarul timișorenilor a avut un reflex salvator la șutul lui Yaya. ȘI, în loc de 3-2 pentru gazde, a fost 3-2 pentru Politehnica, după reușita lui Ursu (min. 80).

Formația timișoreană a mai beneficiat de un penalty, în minutul 83, Ignea a marcat și a stabilit scorul final, 4-2, pentru Politehnica Timișoara.

“Scorul nu ne mulțumește, dar atitudinea jucătorilor ne dă speranțe că în sezonul viitor, în Liga a III-a, vom avea o echipă bună. Am revenit la 2-2 și începeam să sperăm, dar lipsa de comunicare, ne-a costat. Politehnica a avut trei-patru jucători cu experiență care au făcut diferența”, a explicat Marian Samuilă

Dacia Unirea: Duță – Leu (min. 82: Vartolomei), Moroianu, Ziepop (min. 93: Ene), Mocanu – Zoua (min. 89: Boroșu), Acolatse – Sava, Petrache (min. 89: Lascu), V. Robu – Duțu (min. 89: Njopgang).