Dacia Unirea şi-a luat atacant de la Rapid

În ultimul amical înainte de startul Ligii a II-a, ediţia 2016-2017, Dacia Unirea a fost învinsă cu 3-0, în deplasare, de Juventus Bucureşti. În prima repriză, una echilibrată, potrivit declaraţiilor celor doi antrenori, formaţia brăileană a irosit două şanse de gol prin Marius Dima. De asemenea şi Stănciulescu şi-a încercat şansele în primul act al testului de verificare, însă fără a-i pune mari probleme portarului Fila. Echipa pregătită de Daniel Opriţa a profitat de indecizia la marcaj a oaspeţilor şi a deschis scorul în minutul 32 prin Buhăiescu. După marcarea golului în teren a fost o singură echipă, cea bucureşteană, care a mai reuşit să înscrie de două ori în partea a doua prin Buhăescu şi Chipirliu. În această parte a amicalului, una în care la Dacia Unirea a jucat şi noua achiziţie, Cosmin Neagu, jucător venit de la Rapid Bucureşti care poate evolua atât în linia mediană, cât şi în atac, însă acesta nu a reuşit să înscrie în acest joc. Juventus a mai irosit două mari şanse de gol în repriza a doua, una în care brăilenii nu au contat în faza ofensivă.
"Exceptând rezultatul, consider că am făcut un joc relativ bun. Până să primim gol jocul a fost echilibrat, am avut şi două mari ocazii, după aceea nu am mai contat. Am făcut gafe după gafe, s-a văzut diferenţa dintre o formaţie nou promovată, Juventus, care a făcut achiziţii importante şi una brăileană care a pierdut doi jucători valoroşi, dar nu a adus nimic la schimb. Am reuşit să transferăm primul jucător cu care am tot discutat în ultima vreme, pe Cosmin Neagu şi mai aşteptăm două trei întăriri în zilele următoare", a declarat Alin Pânzaru.
"Mi-a plăcut echipa Brăilei în prima repriză, una echilibrată şi potrivit a ceea ce s-a întâmplat în teren în prima jumătate a amicalului, scorul nu reflectă realitatea. Pe urmă s-au făcut mai multe schimbări, iar noi am avut un plus de valoare la nivelul jucătorilor care au intrat în repriza a doua", a declarat Daniel Opriţa.

Juventus Bucureşti: Fila - Dina, Morariu, Wallace, Carabella - Bărbulescu, Băjenaru, Cazan, Stoenac - Călinţaru, Buhăescu. În repriza a doua au mai jucat portarul Stoian şi jucătorii de câmp Chipirliu, Beţa, Roberto, Vasile, Nica, Ilin, Rontea, Sbirlea.
Antrenor: Daniel Opriţa.
Dacia Unirea: Olaru (min. 30: Gârlea; min. 60: Mitrea) - Niţă (min. 46: Puşcaşu), Ivan (min. 46: Olenic), Ghiocel, Necoară - Roşu (min. 46: Maxim), D. Oprea (min. 46: Petean), Dima, Stănciulescu (min. 46: Istrate) - Muscă (min. 46: Neagu), Enciu.