Dacia Unirea învinsă la scor, 5-1, de AFK Csikszereda

* a fost ultimul meci pe teren propriu pentru echipa brăileană, în 2021 * după etapa a 14-a, cu doar 2 puncte, Dacia Unirea rămâne pe ultimul loc în Liga a II-a

Dacia Unirea a reușit să joace de la egal la egal, timp de 27 de minute, cu echipa din Miercurea Ciuc, dar după acest moment echipa vizitatoare a făcut legea în teren. În final, Dacia Unirea a pierdut la scor, 5-1, ultimul meci de pe teren propriu, din 2021.

Dacia Unirea putea marca în minutul 9 și probabil că altul ar fi fost cursul jocului. Dar mingea șutată de Raphael Stănescu a lovit bara porții apărate de Gyenge. În minutul 27, Csikszereda a deschis scorul prin Lorant Kovacs, după o intervenție nereușită a lui Paliu. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, echipa din Miercurea Ciuc a declanșat un contraatac, Jelena a pătruns în careul gazdelor și a fost deposedat, din spate, de Vali Robu. Atacantul echipei vizitatoare reușise să șuteze totuși pe lângă poartă. Iar centralul Mădălin Marinescu din București a arătat punctul de la 11 metri. Ivanovici a transformat lovitura de pedeapsă și, în minutul 43, Csikszereda conducea cu 2-0.

La pauză însă, a fost 3-0 pentru oaspeți după golul înscris, în minutul 45, de Jelena. La cinci minute de la reluare oaspeții au înscris și cel de-al patrulea gol, prin cel mai incisiv jucător al lor, Richard Jelena.

Dacia Unirea a reușit să înscrie golul de onoare, în minutul 59. Patrick Petre a centrat din lovitură liberă și Raphael Stănescu a șutat la firul ierbii, în plasa porții adeverse.

Ivanovici a marcat în minutul 67 și Csikszereda s-a impus cu 5-1, la Însurăței, în partida cu Dacia Unirea.

Dacia Unirea: Andrei – Cocârlă, Ciobanu, Paliu, Șandru (min. 46: Stănciulescu), V. Robu (min. 56: Petrache), Apostol, Stănescu, P. Petre (min. 75: Voinescu), Duțu (min. 75: Gruia), Priboi (min. 56: Apostolache).