Dacia Unirea, învinsă cu 5-0 de Sporting Liești

* meciul amical a avut loc la Liești * formația brăileană a avut câteva mari ocazii de gol în primele 25 de minute ale primei reprize *astăzi, lotul Daciei Unirea începe cantonamentul montan de la Sărata Monteoru

Vinerea trecută, Dacia Unirea a fost învinsă cu 5-0 de Sporting Liești într-o partidă de verificare. Formația brăileană, cu o medie de vârstă scăzută, foarte aproape de cea a junioratului, a dat o replică bună mult mai valoroasei sale adversare în prima repriză. Ba chiar timp de o jumătate de oră s-a jucat de la egal la egal, iar gruparea fotbalistică brăileană chiar și-a creat ocazii de a marca. Sava a trimis mingea, din 6 metri, pe lângă poartă și tot el a șutat puțin mai târziu din mijlocul careului dar nici de această dată nu l-a învins pe Brăneț. Duțu și Vali Robu și-au trecut numele pe lista ratărilor.

Cu un lot format din jucători experimentați, Sporting Liești a reușit să înscrie de două ori, din faze fixe, până la finalul primelor 45 de minute. Maftei a deschis scorul dintr-o lovitură liberă, iar Munchiu a marcat după un corner executat de Chiriac.

În repriza a doua, Sporting Liești a mai înscris de trei ori prin Mihu, Grigoraș și Călin.

“Timp de 25 de minute ne-am descurcat onorabil, am închis toate căile spre poarta noastră și am avut câteva mari ocazii de gol. Suntem în reconstrucție. Tinerețea lotului și lipsa lui de experiență a contat în stabilirea rezultatului. Urmează un cantonament centralizat, unde vom pune accentul pe pregătirea fizică. Suntem în tratative avansate cu 4-5 jucători. Cu răbdare, multă muncă și un angajament total al fiecăruia dintre noi vom reuși să construim o echipă performantă”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

De astăzi, timp de zece zile, Dacia Unirea va efectua un cantonament la Sărata Monteoru.

Dacia Unirea în prima repriză: Toma - Ene, Gurău, Bădilaș - Leu, Sava, V. Robu, Vartolomei, Simion – Duțu, Ghiță.

Dacia Unirea în repriza a doua: Butunoiu (min. 80: Moisoiu) – Leu, Balaban, Gurău, Bădilaș - Răileanu, Ciochină, V. Robu, Voica – Giurcanu, Gheorghiu.

Dintre jucătorii menționați mai sus, nu merg în cantonament Gheorghiu, Ciochină, însă va merge Boroșu. Conducerea clubului așteaptă un răspuns din partea lui Gurău, care încă nu era decis să semneze cu formația brăileană.