Dacia Unirea, învinsă cu 4-1, în deplasare, de Înainte Modelu

* un amical în care echipei brăilene i s-a anulat un gol și nu i s-au acordat două penalty-uri * “Lipsa noastră de experiență pe faza defensivă a fost taxată de trei ori de echipa gazdă”, a spus Marian Samuilă

Dacia Unirea a pierdut cu 4-1 cel de-al treilea amical din această vară, unul disputat în deplasare la Înainte Modelu. Cu acest prilej, Marian Samuilă a testat un mijlocaș central, Marco, originar din Camerun, care în sezonul trecut a evoluat la o echipă din Lugoj. Lipsa de experiență pe faza defensivă a brăilenilor și-a spus cuvântul la trei dintre cele patru reușite ale gazdelor. Însă chiar și așa, scorul nu reflectă realitatea din teren. Dacia Unirea putea beneficia de două penalty-uri, cel la care a fost faultat Vali Robu fiind unul de manual. Formației brăilene i s-a anulat și un gol pe motiv de ofsaid.

În pofida a ceea ce a reflectat tabela la finalul amicalului, jocul pe ansamblu a fost unul echilibrat, cu faze de poartă de o parte și de alta. Dacia Unirea a irosit trei mari ocazii de gol în prima repriză, prin Sava (min 30), Duțu (min. 35) și Vali Robu (min. 43). În repriza a doua, Duțu (min. 60) a trimis mingea din 6 metri, cu capul, peste transversală și tot el a ratat singur cu portarul în minutul 82. Singurul gol al Daciei Unirea a fost marcat de Giurcanu, din pasa lui Vali Robu.

La acest amical, formația brăileană a avut un lot foarte tânăr, media de vârstă fiind 20 de ani în prima repriză și 19 ani în cea de a doua.

“Scorul este puțin cam sever, însă consider că a fost un antrenament bun. Am rulat întreg lotul din care a făcut parte și camerunezul Marco, iar acesta a evoluat 90 de minute. Lipsa noastră de experiență pe faza defensivă a fost taxată de trei ori de echipa din Modelu. Însă pe ansamblu jocul a fost frumos, am avut și noi destule ocazii de a marca”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea prima repriză: Butunoiu – Ene, Bădilaș, Sava – Leu, Ghiță, Marco, V. Robu, Simion - Duțu, Vartolomei.

În repriza a doua au mai intrat portarii Toma, Moisoiu și jucătorii de câmp Radu, Răileanu, Voica, Carnaru, Ciochină, Giurcanu.