Dacia Unirea, învinsă cu 3-2 de Farul Constanța

* un amical cu multe ocazii de ambele părți * echipa brăileană a condus cu 1-0 la pauză * Farul a marcat golul victoriei în prelungirile reprizei a doua * Raphael Stănescu a realizat “dubla”

În cea de a șasea zi a cantonamentului pe care îl efectuează la Mamaia, Dacia Unirea a jucat un amical cu Farul Constanța. Partida s-a disputat sâmbăta trecută la Ovidiu și a fost câștigată cu 3-2 de formația pregătită de Gheorghe Hagi.

Meciul a fost unul spectaculos, cu multe ocazii de poartă de ambele părți. Echipa pregătită de Florentin Petre a profitat de faptul că Farul nu a trimis în teren prima garnitură și a deschis scorul în minutul 6 prin  Raphael Stănescu. Formația constănțeană putea egala repede dar Andrei a parat mingea șutată de la punctul cu var de Bodișteanu, astfel că după primele 45 de minute Dacia Unirea conducea cu 1-0.

Farul a egalat în minutul 59 după reușita lui Grosu, însă două minute mai târziu Stănescu a realizat “dubla” și Dacia Unirea a trecut din nou în avantaj, 2-1. În finalul amicalului s-a jucat pe contre. Farul a restabilit egalitatea după golul marcat de Ely în minutul 74, a urmat o imensă ratare a formației brăilene iar în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua, Buta a înscris pentru gazde, astfel că Farul s-a impus cu 3-2.

Dacia Uniea: Andrei – Ciocîrlă, Moroianu, Paliu, Stănciulescu – V. Robu, Lungu, Ioniță, Aurelian Petrache, venit de la Oțelul Galați – R. Stănescu, Duțu. Au mai jucat portarul Alexandru Duță venit de la Concordia Chiajna și jucătorii de câmp Alexandru Rotea, mijlocaș venit de la UTA, Alexandru Pătlăgică, fundaș venit de la UTA,  Apostolache, Bădilaș, Alin Priboi, atacant de la CSM Bacău, Tarciic, Sava, Adelin Voinescu, venit de la Voluntari II. Ușor accidentați, Apostol și Patrick Petre au fost menajați de antrenorul Florentin Petre.

Farul Constanța: Dur-Bozoancă – Georgescu (min. 78: Dobrosavlevici), Bârzu, Dănuleasa, Lazăr (min. 22: Buta) – Grosu, Popescu (min. 65: Ely), Radaslavescu (min. 46: Mălăele, min. 78: Grameni) – Mihalcea (min. 46: Sali), Andronache (min. 78: Malama), Bodișteanu (min. 78: Purece).