Dacia Unirea, învinsă cu 2-0, pe Municipal, de Viitorul Ianca

* jucătorii formați de Dacia Unirea, Marius Coman și Marius Dima, au punctat acum pentru formația din Ianca

Meciul dintre Dacia Unirea și Viitorul Ianca, în alte condiții, putea fi denumit un derby județean din Liga a III-a. De data aceasta a fost doar o dispută disproporționată valoric. Viitorul a avut o adversară de nivelul juniorilor A, pe Municipal. Formația pregătită de Adrian Baldovin, care a luptat doar pentru cele trei puncte puse în joc și nu și-a dorit să-și îmbunătățească golaverajul, s-a impus fără prea mari probleme cu 2-0.

Formația din Ianca a fost mai activă în atac în debutul partidei dar Băluță (min. 12) sau Petrache (min. 13) nu au reușit să-l învingă pe Butunoiu.

Jucătorii lui Adrian Baldovin au cerut penalty în minutul 20, când Marius Coman a căzut în careu, după ce a fost împins de Butunoiu, însă centralul partidei a acordat doar un corner formației vizitatoare.

În minutul imediat următor, Viitorul Ianca a beneficiat de o lovitură liberă, după un fault asupra lui Chivu, Băluță a șutat la colțul scurt, Butunoiu a respins mingea în față iar Marius Coman a îndeplinit o simplă formalitate pentru a deschide scorul.

Putea fi 2-0 pentru Viitorul în minutul 27, la șutul lui Marius Dima dar Butunoiu a reușit să devieze mingea în corner. La rândul ei, Dacia Unirea putea egala în minutul 38, când Vali Robu l-a angajat în adâncime pe Duțu, însă portarul Mihai a fost mai rapid și a reușit să rețină mingea. Cu trei minute înainte de pauză, Viitorul a mai avut o șansă de gol, irosită însă de Petrache, astfel că după primele 45 de minute echipa din Ianca avea un avantaj minim, 1-0, pe tabelă.

Repriza a doua s-a derulat după același scenariu, Viitorul Ianca a fost echipa care a dictat ritmul jocului și a irosit o șansă de a înscrie chiar în minutul 48, când Petrache a șutat de la marginea careului iar Butunoiu a reținut mingea în doi timpi. Formația vizitatoare și-a dublat avantajul, 2-0, în minutul 52, după o fază prelungită de atac, finalizată de Marius Dima.

Dacia a beneficiat de o fază fixă, Bădilaș a șutat la colțul scurt însă, atent, Dima a trimis mingea în out.

În continuare s-a jucat pe contre, fără mari ocazii de poartă, însă în cel de-al patrulea minut de prelungire al părții secunde, Cheleș a lobat mingea peste Butunoiu dar aceasta a ocolit poarta și Viitorul Ianca s-a impus cu 2-0.

După acest succes, Viitorul Ianca a urcat pe locul al 5-lea, în timp ce Dacia Unirea rămâne în continuare pe ultimul loc în Seria a II-a.

Dacia Unirea: Butunoiu – Sava, Leu, Bădilaș, Simion - Vartolomei, Boroșu (min. 88: Dragomir), Răileanu (min. 70: Ghiță), V. Robu - Duțu, Buhăescu (min. 88: Șerban)

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Comșa, Păvălache (min. 59: Coteț) - Petrache (min. 59: Postolea), D. Popa, M. Dima (min. 75: Șoptică), Chivu – M. Coman (min. 75: Cheleș), Băluță (min. 75: Ciochină).