Dacia Unirea, învinsă cu 2-0 de liderul Seriei a II-a, Unirea Slobozia

• în minutul 41, în aceeaşi fază, Sava şi Duţu au ţintit transversala • din minutul 74, echipa brăileană a rămas în inferioritate numerică,  Goupy fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene

Cu toate că pornea cu şanse reduse de a obţine un rezultat pozitiv, Dacia Unirea a avut momente bune de joc şi ocazii foarte mari de a înscrie în partida de pe teren propriu cu Unirea Slobozia. Însă până la urmă liderul Seriei a II-a s-a impus cu 2-0, la Însurăţei, în disputa cu echipa pregătită de Florentin Petre.

Partida a început cu câte o ocazie de gol de fiecare parte. Mijlocaşul oaspeţilor, Danciu (min. 10), a şutat de la 22 de metri dar Tudor a fost la post, în replică, la centrarea lui Cosentino din corner, Duţu a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă, din interiorul careului mic.

În minutul 26, pe contraatac, după o fază creată de Moise şi un luft al lui Năstase, Unirea Slobozia a înscris prin Moldovan.

Cu patru minute înainte de finalul primei reprise, Dacia Unirea a irosit o dublă şansă de a restabili egalitatea, însă portarul oaspeţilor a fost salvat în două rânduri de transversală la şutul lui Sava de la peste 25 de metri şi la mingea reluată cu capul, din 4 metri, de Cristea.

Ultima şansă de gol a primei reprize a aparţinut oaspeţilor. În minutul 41, după un corner executat de Danciu, Dinu a reluat mingea, cu capul, spre poartă, dar Tudor a reţinut-o.

Oaspeţii au început mai bine repriza secundă şi la 3 minute de la reluare Danciu a avut şansa de a înscrie dar portarul Tudor a avut un reflex salvator. Tabela s-a modificat însă după următoarele două minute, când Libotte l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Năstase, iar Răduca a transformat penalty-ul acordat de arbitrul de centru, min. 60: 2-0 pentru Unirea Slobozia.

Din minutul 74, echipa brăileană a rămas în inferioritate numerică,  Goupy fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben, iar din acest moment formaţia pregătită de Florentin Petre nu şi-a mai creat nicio ocazie de gol.

Formaţia vizitatoare a forţat marcarea celui de-al treilea gol însă a punctat numai la capitolul ratări, prin Moldovan (min. 77), Toma (min. 78) şi Danciu (min. 80).

Dacia Unirea: Tudor – Libotte (min. 82: Dobre), Moroianu, Cisse, Cosentino – V. Robu (min. 71: Fatai), Goupy, Brice, Sava – Cristea, Duţu (min. 84: Sloată).