Dacia Unirea, învinsă cu 2-0 de Bucovina Rădăuți

* în manșa tur a primei etape a barajului de promovare în Liga a II-a  formația brăileană s-a jucat cu ocaziile în prima repriză * calificarea în faza a doua se va juca sâmbătă, 15 mai, la Însurăței

Dacia Unirea a pierdut cu 2-0, în deplasare, la campioana Seriei I a Ligii a III-a, Bucovina Rădăuți, manșa tur a primei etape a barajului de promovare în Liga a II-a. Teoretic, formația din Rădăuți are acum prima șansă la accederea în faza finală a barajului, însă calificarea se va juca sâmbătă, 15 mai, la Însurăței. 2-0 este un scor periculos, care poate fi întors pe teren propriu, însă, la Însurăței, Dacia Unirea trebuie să facă un joc perfect și să nu primească gol ca să-și îndeplinească obiectivul. Terenul impecabil de la Însurăței este atu-ul echipei brăilene care are jucători tehnici, rapizi, care pot face diferența.

La Rădăuți, suprafața de joc a Municipalului le-a creat multe probleme ambelor formații și, cu toate acestea, meciul a fost unul plăcut ochiului. Tonul ofensivei a fost dat de echipe brăileană. Patrick Petre (min. 3) a șutat cu efect, din lovitură liberă, iar Butnariu a deviat mingea în corner. Tot Petre a centrat de la colțul terenului, mingea a ajuns la Paliu care a șutat slab și portarul gazdelor nu a avut emoții. Dacia Unirea a fost în continuare echipa periculoasă în atac însă Butnariu (min. 9) a avut din nou o paradă salvatoare la șutul lui Patrick Petre. Formația antrenată de Florentin Petre a mai avut o ocazie în minutul 19 risipită de Ioniță care a trimis mingea peste transversală. Bucovina Rădăuți a demonstrat încă o dată că este o specialistă a fazelor fixe. Echipa gazdă a beneficiat în minutul 23 de o lovitură liberă de la 40 de metri, Stoian a centrat în careul echipei brăilene, fundașii centrali ai Daciei Unirea nu s-au poziționat bine, iar Mugur Florescu a trimis mingea, cu capul, în vinclul porții apărate de Cristian Andrei. Iar Bucovina Rădăuți conducea cu 1-0. La acest scor, Dacia Unirea a irosit trei mari șanse de a egala, sau mai bine zis portarul Constantin Butnariu a prins o zi de excepție și a reușit să scoată mingi pe care scria gol, la șuturile lui Ioniță, Vîlceanu și Patrick Petre. Și cum de obicei ocaziile se răzbună, în minutul 31, Bucovina Rădăuți și-a dublat avantajul după o reușită a golgeterului Ionel Stoian.

Dacia Unirea putea marca în minutul 34 și relansa partida, însă Patrick Petre, deși a driblat și portarul, a întârziat momentul șutului și a irosit șansa de a reduce din diferență.

La șase minute de la reluare, echipa brăileană a beneficiat de o lovitură liberă, mingea șutată de Petre l-a depășit pe Butnariu și a lovit transversala dar a revenit în teren și Ioniță a șutat într-un adversar. În minutul 54, Robert Ciobanu a trecut de Stănciulescu și a șutat din lateral stânga, dar în minutul 54 a fost rândul portarului Andrei să se remarce la șutul lui Robert Ciobanu. Bucovina a trecut pe lângă marcarea celui de-al treilea gol în minutul 62, când Antonesei a trimis mingea, cu capul, din 4-5 metri, peste transversală.

În ultima jumătate de oră a partidei, Dacia Unirea a fost o echipă lipsită total de idei de joc, elevii lui Florentin Petre au trecut peste faza de construcție și au abuzat de centrări lungi spre atacanți însă astfel de soluții s-au dovedit ineficiente în fața unei apărări cu jucători experimentați, cu talie. Iar partida s-a încheiat cu victoria, cu 2-0, a echipei din Rădăuți.

Dacia Unirea: C. Andrei – Paliu (min. 46: V. Robu), Arnaud, Stănciulescu (min. 67: Moroianu), Păvălache – Cocîrlă, Ioniță (min. 67: Lungu), Apostol, Vîlceanu – R. Stănescu (min. 46: Batchabi), P. Petre (min. 69: Sava).