Dacia Unirea a încheiat turul campionatului cu un eşec pe teren propriu

elevii lui Pânzaru au fost învinşi cu 1-0 de Olimpia Satu Mare • este al treilea eşec consecutiv pentru formaţia brăileană • Dacia Unirea încheie prima parte a campionatului pe locul al 13-lea

Dacia Unirea a avut din nou o prestaţie slabă pe Municipal şi a pierdut fără drept de apel partida cu Olimpia Satu Mare, în ultima etapă a turului campionatului 2016-2017. Elevii lui Alin Pânzaru au ajuns la al treilea eşec consecutiv şi încheie prima parte a sezonului competiţional pe locul al 13-lea. Nimic nu prevestea însă acestă înfrângere. În etapa precedentă Dacia Unirea a avut o prestaţie bună pe terenul primei clasate, Juventus Bucureşti, unde şi-a trecut în cont o bară şi alte două trei ocazii mari de gol în repriza a doua. În partida cu Olimpia Satu Mare, formaţia brăileană a fost însă de nerecunoscut. Brăilenii au reuşit o singură fază periculoasă în prima repriză abia în minutul 25, când Costel Roşu a plecat într-o incursiune pe stânga, i-a pasat lui Roşoagă, acesta a prelugit mingea spre Neagu care a şutat plasat pe lângă vinclul colţului lung al porţii apărate de Anca. Un minut mai târziu, Roşoagă a centrat în faţa porţii dar Anca a reţinut mingea de la picioarele lui Neagu. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a fost irosită de Andrei Luduşan. În minutul 36, atacantul Olimpiei a rămas singur cu Mitrea ieşit inoportun din poartă şi a lobat mingea peste portarul brăilean dar şi pe lângă ţintă. Trei minute mai târziu, oaspeţii au beneficiat de un corner, Pană a centrat în faţa porţii, iar Luduşan, a trimis mingea, cu capul, peste transversală.

Olimpia a dictat ritmul jocului şi în repriza a doua

Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru echipa gazdă. Tot Olimpia a făcut legea în teren şi în repriza a doua, iar la zece minute de la reluare elevii antrenorului Bogdan Andone au beneficiat de o lovitură liberă, Silviu Pană a centrat în careul gazdelor, apărărătorii brăileni au fost lipsiţi de reacţie şi Heil a deschis scorul cu un şut de la 6 metri. Brăilenii au avut o singură şansă de a egala în minutul 77, când Necoară a centrat din lovitură liberă, Puşcaşu a şutat la poartă, Anca a respins mingea până la Petean însă acesta şutat imprecis. În primul minut de prelungire al reprizei a doua, Tudoran a avut şansa de a dubla avantajul echipei sale dar a şutat în Mitrea.

După această a treia înfrângere consecutivă, Dacia Unirea a ajuns la două locuri de zona retrogradării, iar în etapa următoare este obligată să o învingă acasă pe Dunărea Călăraşi pentru a avea o iarnă cât de cât liniştită.

Dacia Unirea: Mitrea – Niţă, L. Ivan, Ghiocel (min. 46: Stănciulescu), Necoară – Roşu (min. 74: Petean), P. Ioan, Puşcaşu, Roşoagă – Enciu (min. 65: Frunză), Neagu.

Antrenor: Alin Pânzaru

Olimpia Satu Mare: Anca – Duruş, Mureşan, Heil, Iuhas – Faur (min. 72: Pop), Krausz, Pană,  Onicaş –  Muntean (min. 78: Rus), Luduşan (min. 87 G. Tudoran).

Antrenor: Bogdan Andone.