Fotbal Liga a III-a

Dacia Unirea a încheiat anul cu o înfrângere, 0-1, în partida cu Unirea Braniștea

• formația brăileană va “ierna” pe locul al 6-lea în Seria a II-a

Dacia Unirea și-a dorit foarte mult să-și ia revanșa în fața celor de la Unirea Braniștea pentru modul în care au fost tratată în turul campionatului în deplasare, dar una este să vrei, alta să poți.

Meciul din runda a 15-a a returului Ligii a III-a, dintre Dacia Unirea și Unirea Braniștea, a fost unul anost din toate punctele de vedere, câștigat la limită de echipa vizitatoare, grație unui penalty ușor acordat de centralul Ovidiu Robu, din Chitila, pe care l-a transformat Răducan.

Unirea Braniștea putea deschide scorul în primul minut al partidei, însă Răducan s-a complicat și a ratat din 2 metri.

Dacia Unirea a trimis prima minge pe spațiul porții prin Amara (min. 8), fără probleme pentru Paharnicu.

Unirea Braniștea a deschis scorul în minutul 22. Nica a șutat la poartă, Toma a respins mingea în lateral până la Răducan, care a căzut în careu și arbitrul de centru a arătat punctul cu var, Răducan a marcat și oaspeții conduceau cu 1-0. Răducan (min. 38) putea realiza “dubla” dar Toma a avut un reflex salvator.

În minutul 42, Dacia Unirea a avut șansa de a egala, însă mingea centrată de Boroșu din lovitură liberă a fost reluată mult pe lăngă poartă de Chistopher.

La cinci minute de la reluare, Vali Robu a scăpat singur cu portarul, însă a șutat pe lângă poartă.

Până la finalul partidei nu s-a mai jucat prea mult fotbal și Dacia Unirea a pierdut, 0-1, ultimul meci din acest an și va “ierna” pe locul al 6-lea în Seria a II-a a Ligii a III-a.

Dacia Unirea: Toma – Eloh, Sava, Israel, Eric Igwe – Răileanu, Mendes (min. 73: Koko), Boroșu (min. 53: Altay), Amara – Cristopher, V. Robu (min. 73: Duțu).