Cuza Sport se chinuie să supravieţuiască în Liga Naţională

• fără un buget adecvat acestui eşalon, fără un lot competitiv, formaţia brăileană a fost învinsă la scor, 87-38, la Athletic Constanţa

Echipa brăileană de baschet nu reuşeşte în acest sezon competiţional să facă ceea ce şi-a propus şi nu din vina conducerii clubului ci a faptului că bugetul promis de autorităţile locale încă nu a fost alocat. Fără americanii aduşi în vară, fără niciun leu în cont, conducerea clubului a găsit totuşi resursele financiare ca echipa să se prezinte la toate partidele pe care le-a avut programate atât în Cupa României cât şi în Liga Naţională, acolo unde, în această vară, a promovat Cuza Sport.

Dar, din nefericire, cu jucătorii neplătiţi şi cu un lot inferior celui avut sezonul trecut, Cuza Sport a suferit o înfrângere categorică, 87-38, sâmbăta trecută la Athletic Constanţa. Iar în acest meci, Joshua Keyes, singurul american apt de joc, a fost trecut pe raportul de joc, dar el nu a vrut să evolueze, ba mai mult şi-a exprimat dorinţa de a părăsi Brăila la finalul acestei luni.

În aceste condiţii, Cuza Sport a reuşit să ţină cât de cât, pasul cu formaţia constănţeană, doar în primul sfert al partidei. Conduşi cu 4-0 în debutul meciului, brăilenii au egalat la 8-8, după un coş de 3 puncte înscris de Movileanu şi tot acelaşi jucător a marcat şi în minutul 7, iar Cuza Sport a condus cu 17-14. Din acel moment, echipa constănţeană a evoluat foarte bine şi s-a impus cu 26-18.  Athletic a făcut legea în teren şi în sfertul al doilea, pe care l-a câştigat cu 21-3 şi la pauza mare avea un avantaj de 26 de puncte, 47-21.

Nici în cea de a doua jumătate a partidei formaţia pregătită de Mircea Totolici şi Cătălin Ştefănescu nu a reuşit să joace de la egal la egal cu gruparea constănţeană, la care cel mai bun marcator a fost Alin Andrieş, fostul jucător al echipei brăilene, cu 19 reuşite. Athletic s-a impus cu 22-12 în sfertul al treilea şi cu 18-5 în al patrulea şi a câştigat detaşat acest meci.