Cuza Sport a pierdut cu 99-97 meciul cu CN Aurel Vlaicu

• este prima înfrângere pe teren propriu a brăilenilor în ultimele două sezoane • baschetbaliştii de la Dunăre îşi păstrează intacte şansele de a accede la turneul final • duminică, 1 aprilie, Cuza Sport va evolua în deplasare, la Ştiinţa Bucureşti

Puţini spectatori au asistat la duelul dintre Cuza Sport Brăila şi Aurel Vlaicu Bucureşti, asta din cauza orei total nepotrivite la care a fost programată partida, mai precis ora 14.00, dar cei care au venit nu au avut ce regreta. Au putut urmări un meci spectaculos, în care jucătorii ambelor formaţii au practicat un baschet modern, agresiv, foarte aproape de limita regulamentului, dorinţa de victorie fiind obiectivul fiecărei grupări.

Cuza Sport a pierdut la o diferenţă de 2 puncte, 99-97, pe sferturi 24-27, 26-19, 16-28, 31-25 şi astfel a înregistrat prima înfrângere pe teren propriu din ultimele două campionate.

Baschetbaliştii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici au intrat mai greu în meci şi au înscris primele puncte după două minute, prin Damian. Bucureştenii au condus cu 11-5 însă a urmat o perioadă bună a gazdelor, iar Cuza Sport a întors scorul în favoarea ei, 12-11. Însă formaţia vizitatoare a reuşit să refacă avantajul de şase puncte, iar acest decalaj dintre cele două combatante s-a menţinut până în ultimul minut de joc al primului sfert. Până la finalul primului act al meciului, brăilenii s-au apropiat la trei puncte de adversarii lor. La reluare, cu un coş de 3 puncte, Movileanu a restabilit egalitatea la 27-27, după care iniţiativa a trecut de partea oaspeţilor, iar Aurel Vlaicu a refăcut  decalajul de şase puncte.

A urmat o perioadă foarte bună a gazdelor, astfel că formaţia de la Dunăre a reuşit o serie de 13 puncte şi a preluat conducerea, 42-38. Urdă şi Andrieş au marcat câte un coş de 2 puncte, Avramescu a transformat ambele lovituri libere primite şi Cuza Sport a avut pentru prima dată în acest meci, un avantaj de şase puncte. La ultima fază, Ameer Jackson a redus din diferenţă astfel că la pauza mare Cuza Sport conducea cu 50-46.

Sfertul al treilea a fost controlat de bucureşteni, echipa gazdă a reuşit să egaleze la 66-66, însă după al treilea act al meciului Aurel Vlaicu avea avantaj pe tabelă, 74-66.

După prestaţia foarte bună din primele două minute ale sfertului al patrulea, Cuza Sport a reuşit să treacă din nou în avantaj, 79-76, şi lăsa impresia că se va îndrepta spre o nouă victorie însă într-un final extrem de tensionat,   baschetbaliştii de la Aurel Vlaicu, care au greşit mai puţin, s-au impus la două puncte, 99-97.

Duminică, 1 aprilie, Cuza Sport va evolua în deplasare, la Ştiinţa Bucureşti.

Pentru Cuza Sport au marcat Andrei Damian 26 puncte, Joshua Keyes 21, Alin Andrieş 14, Adrian Movileanu 11,   Florin Voiculeţ 10, Eduard Urdă 4, Radu Avramescu 4, Dragoş Onea 3, Andrei Sava 2, Şerban Halici 2, iar de la bucureşteni principalii realizatori au fost Mack şi Ameer Jackson, cu câte 29 de puncte înscrise de fiecare.