Cuza Sport a câştigat cu 71-61 la CSS Mediaş

baschetbaliştii brăileni U16 şi-au consolidat locul al treilea în clasamentul grupei • în etapa a 11-a, Cuza Sport va juca pe teren propriu cu ACS MC Ball Mangalia

În etapa a 10-a a turneului semifinal, grupa valorică A din cadrul Campionatului Naţional de baschet U16, Cuza Sport a câştigat cu 71-61 meciul disputat în deplasare la CSS Mediaş. O victorie importantă în urma căreia brăilenii pregătiţi de Mircea Totolici şi-au consolidat locul al treilea în clasamentul grupei şi, totodată, au mai făcut un pas decisiv spre ultimul act al competiţiei. Jucătorii de la Cuza Sport au avut o prestaţie foarte bună şi au câştigat primul sfert cu 14-12. În sfertul al doilea, brăilenii au tratat cu superficialitate ambele faze de joc şi le-au dat posibilitatea gazdelor să preia conducerea la general. CSS Mediaş a câştigat actul al doilea la scor, 23-15, astfel că la pauza mare avea şase puncte avans, 35-29, în faţa celor de la Cuza Sport. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru baschetbaliştii echipei vizitatoare. Brăilenii au reuşit să egaleze scorul la general, 50-50, înaintea sfertului al patrulea. Jucătorul ultimului act al întâlnirii de la Mediaş a fost brăileanul Alexandru Marin, care, printre alte realizări, a marcat şi un coş de 3 puncte, astfel că, în final, Cuza Sport s-a impus cu 71-61. În etapa a 11-a, programată duminică, 2 aprilie, Cuza Sport va juca la Brăila cu echipa de pe locul al optulea, ACS MC Ball Mangalia.

Este o victorie meritată care ne permite să ne păstrăm intacte şansele de a accede la turneul final. Acum, pe final de campionat, toate echipele se mobilizează să obţină cât mai multe puncte, de aceea va trebui să abordăm cu mare seriozitate toate jocurile rămase de disputat din cadrul turneului semifinal, indiferent de locul pe care îl ocupă adversarele noastre”, a declarat Mircea Totolici, managerul echipei Cuza Sport.

Pentru Cuza Sport au marcat Mihnea Done 25 puncte, Alexandru Marin - 17,  Alexandru Mitache -13, Samir Zamfir - 4, Andrei Grozea - 4, Vlad Popescu - 4, Bogdan Căpităneanu - 4. În acest meci au mai jucat Radu Perşoiu, David Bejan, Cristi Surdu, Andrei Bogatu.