Cuza Sport a câştigat cu 60-44 partida cu MC Ball Mangalia la U16

baschetbaliştii pregătiţi de Sorin Diaconu au mai făcut un pas spre turneul final •  Alexandru Mitache a fost cel mai prolific jucător al echipei gazdă

În cadrul turneului semifinal grupa valorică A, baschetbaliştii de la Cuza Sport au câştigat duminica trecută cu 60-44 partida cu MC Ball Mangalia, pe sferturi, 17-7, 16-11, 22-17, 5-9, şi au mai făcut un pas important spre cea mai bună preformanţă din istoria clubului la această categorie de vârstă, accederea la turneul final. Jucătorii echipei gazdă au început foarte bine acest joc şi după primul sfert aveau deja un avans de 10 puncte. Cuza Sport a continuat să dicteze ritmul jocului şi în sfertul al doilea, pe care l-au câştigat cu 16-11, astfel că la pauza mare echipa brăileană conducea cu 33-18. Cel mai bun marcator al echipei brăilene, Alexandru Mitache şi colegii lui au avut o prestaţie foarte bună, iar după pauza mare Cuza Sport a reuşit să câştige şi sfertul al treilea şi avea deja asigurată victoria în acest meci. În ultimul sfert, antrenorul Sorin Diaconu a dat credit baschetbaliştilor care au evoluat mai puţin, iar echipa brăileană nu a mai avut aceeaşi eficacitate în joc permiţându-le celor de la MC Ball Mangalia să câştige acest ultim act cu 9-5. La U16, Cuza Sport va juca pe 8 aprile, tot în Sala Polivalentă, cu LPS Bihorul Oradea.

Pentru Cuza Sport au marcat Alexandru Mitache 14 puncte, Mihnea Done 8, Alexandru Marin 8, Bogdan Căpităneanu 6, Vlad Popescu 6, Radu Perşoiu 6, David Bejan 5, Andrei Grozea 5, Samir Zamfir 1, Cristi Surdu 1. A mai jucat Teodor Bogatu.

Înfrângere la U18

În etapa a 11-a a turneului semifinal, grupa valorică A, categoria de vârstă U18,

Cuza Sport a pierdut pe teren propriu, 56-88, pe sferturi, 17-24, 8-17, 14-18, 17-29, meciul cu CSU Braşov. La U18 obiectivul echipei brăilene a fost realizat.

Pentru Cuza Sport U 18 au marcat Alexandru Marin 15 puncte, Andrei Grozea 11, Eduard Trifan 7, Radu Perşoiu 6, Alex Stănculea 5,  Alexandru Mitache 5, Alexandru Koler 4, Eduard Urdă 3. Au mai intrat pe parcursul meciului Dragoş Alexandru, Andrei Obreja, Cristi Surdu, Albert Trifan.