Cuza Sport a învins, 77-48, ultima clasată, CSM Sighetu Marmaţiei

• în a doua jumătate a meciului antrenorii brăileni au trimis în teren şi jucătorii care au evoluat mai puţin în acest campionat • astăzi, de la ora 14.00, Cuza Sport joacă în Polivalentă cu Aurel Vlaicu Bucureşti • “Dacă învingem Aurel Vlaicu, în proporţie de 99% suntem calificaţi la turneul final”, spune Mircea Totolici

Formaţia brăileană a reuşit să învingă CSM Sighetu Marmaţiei cu 77-48, pe sferturi, 30-9, 23-9, 13-7, 11-21 şi să bifeze cel de-al şaselea succes din cadrul turneului semifinal al Ligii I, iar victoria urcă gruparea baschetbalistică de la Dunăre pe locul al doilea în clasament.

Meciul, după cum o arată şi evoluţia scorului, a fost la discreţia echipei gazdă, iar acest lucru s-a realizat deşi în sferturile al treilea şi al patrulea la gazde au evoluat şi jucătorii tineri.

Cuza Sport nu a avut probleme în primele trei părţi ale partidei cu ultima clasată  CSM Sighetu Marmaţiei. Fără două piese importante în angrenaj, americanul DeAllen Jackson şi Andrei Căpuşan, Cuza Sport a evoluat foarte bine şi a câştigat primul sfert al întâlnirii cu 30-9. De la 4-4, formaţia pregătită de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici s-a desprins la 13 puncte şi apoi a câştigat la o diferenţă de 21 de puncte primul act al partidei. Alin Andrieş a reuşit un coş de 3 puncte la începutul sfertului al doilea, a urmat o nouă perioadă foarte bună de joc a gazdelor astfel că formaţia brăileană a condus cu 47-12, iar cu două minute înainte de pauza mare Cuza Sport avea un avans de 37 de puncte, 51-14. Însă, până la finalul sfertului al doilea oaspeţii au mai recuperat două puncte, astfel că, după primele 20 de minute ale partidei, Cuza Sport conducea pe tabelă cu 53-18.

După pauză antrenorii brăileni au introdus în teren şi jucătorii care au evoluat mai puţin în acest campionat, dar cu toate acestea brăilenii au câştigat şi acest al treilea act al meciului cu 13-7, iar la general au avut cel mai mare avantaj din această întâlnire, unul de 49 de puncte, 66-27.

CSM  Sighetu Marmaţiei a profitat de o uşoară relaxere a echipei gazdă şi a câştigat ultimul sfert cu 21-11 însă la general Cuza Sport s-a impus cu 77-48.

Asăzi, de la ora 14.00, Cuza Sport va juca tot în Polivalenta brăileană, adversara jucătorilor pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici fiind echipa de pe locul al patrulea, CN Aurel Vlaicu Bucureşti.

“Am jucat bine şi am câştigat meciul cu CSM Sighetu Marmaţiei, cu toate că în a doua parte a disputei am rulat întreg lotul avut la dispoziţie. Ne aşteaptă însă o partidă grea cu Aurel Vlaicu, echipă care, ca şi noi, doreşte să ajungă în Liga Naţională. Vom aborda la victorie şi partida aceasta iar un succes ne-ar putea propulsa, în proporţie de 99% la turneul final”, ne-a declarant Mircea Totolici, managerul clubului Cuza Sport.

Pentru Cuza Sport au marcat Şerban Halici 14 puncte, Alin Andrieş 12, Joshua Keyes 11, Adrian Movileanu 8, Florin Voiculeţ 7, Andrei Damian 6,  Dragoş Onea 6, Adrian Ţocu 6, Radu Avramescu 4, Ciprian Ţelinoiu,  Eduard Urdă 2.