Cupa Dunărea a rămas la Brăila

* HC Dunărea este câștigătoarea ediției a 7-a * trei victorii din tot atâtea partide și formația pregătită de Neven Hrupec privește cu optimism startul turului Ligii Florilor

HC Dunărea a obținut trei victorii din tot atâtea partide disputate și s-a clasat pe primul loc la turneul amical organizat vineri și sâmbătă, în Polivalentă. Locul al doilea la Cupa Dunărea, cu două victorii, a fost adjudecat de SCM Craiova, iar poziția a treia i-a revenit echipei din Divizia A, Corona Brașov, cea care, în meci direct a învins-o pe CSM Galați cu 23-20. Golghetera turneului a fost Katarina Krpez Slezak de la SCM Craiova, cu 26 reușite.

știgătoarea ediției a 7-a a Cupei Dunărea s-a stabilit sâmbătă, după-amiază, în partida HC Dunărea Brăila – SCM Craiova. Formația brăileană a fost condusă și la o diferență de cinci goluri în acest derby. Finalul de meci a fost controlat de HC Dunărea, care s-a impus meritat cu 36-27. Apărarea a fost și a rămas chiar și în prima repriză a partidei de duminică, cea cu Corona Brașov, punctul nevralgic al echipei pregătite de Neven Hrupec. După victoria cu SCM Craiova, HC Dunărea s-a impus, așa cum era de așteptat, și în partida cu echipa din Divizia A, Corona Brașov, un joc în care antrenorul croat a folosit întreg lotul trecut pe raportul de joc.

Meciul cheie, cu SCM Craiova

Începutul de repriză a fost echilibrat, cu o ușoară dominare a echipei gazdă, fapt reliefat și pe tabela de marcaj în minutul 7, când era 4-3 pentru HC Dunărea. SCM-ul a preluat conducerea, ba mai mult, oltencele au condus și la cinci goluri. A fost 14-9 și 16-11 pentru SCM Craiova. A urmat o ușoară revenire a echipei gazdă care a înscris de trei ori și la pauză echipa craioveană mai avea doar două goluri avantaj, 16-14.

Spectatorii au văzut o cu totul altă echipă brăileană după pauză. HC Dunărea a evoluat mult mai sigur în ambele faze ale jocului, a preluat conducerea și în final s-a impus cu un scor categoric, 36-27.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 7 goluri, Da Rocha 7,  Shteriova 7, Balog 4, Lavko 4, Araujo 3, Sazdovska 2, Coteț 1, Pisică 1, iar pentru pentru SCM Craiova principalele marcatoare au fost Krpez și Mugosa, cu 6 respectiv 5 goluri.

HC Dunărea a făcut instrucție cu CSM Galați

Conform așteptărilor, HC Dunărea a bifat un succes la scor, 32-19, în partida cu CSM Galați disputată vineri, începând cu ora 9.00, în Polivalentă. Formația pregătită de Neven Hrupec avea șase goluri avantaj, 8-2, după primele 10 minute ale primei reprize. Decalajul dintre formația brăileană și cea gălățeană s-a mărit la șapte lungimi în minutul 17. A fost momentul în care antrenorul Neven Hrupec a început să introducă în teren și celelalte jucătoare aflate pe raportul de arbitraj, iar după primele 30 de minute, HC Dunărea conducea doar cu 15-12. În repriza a doua, cu Sazdovska în rol de principală marcatoare, HC Dunărea s-a distanțat la 11 goluri, 25-14, în minutul 48. Formația brăileană a marcat apoi aproape la fiecare atac și în final s-a impus la scor, 32-19.

În ultima partidă, HC Dunărea a trecut la pas, 37-26, de Corona Brașov. Formația brăileană s-a desprins la 5-2, în minutul 9, după golul marcat de Cătălina Pisică. A urmat o perioadă echilibrată, în care Corona a lăsat impresia că poate reveni în joc. Asta pentru că Ana Maria Vacariu și Berbece au profitat de nesincronizările din faza de apărare ale echipei brăilene, ușor de depășit pe zona sa centrală, iar Corona s-a apropiat la un gol, 7-8, la capătul primului sfert de oră al primei reprize. Din minutul 16, când diferența dintre cele două combatante a fost tot de un gol, HC Dunărea a controlat jocul, a condus cu 17-13 la pauză, iar în final a câștigat cu 37-26.