Cupa “Moș Crăciun” - Memorialul “Dan Stuparu”, un nou prilej de afirmare pentru sportivii de la Kasai Brăila

• clubul brăilean a participat cu 32 de karateka și a obținut 11 medalii de aur, 3 de argint și 10 de bronz • Kasai s-a clasat pe locul al 4-lea în clasamentul cluburilor participante

Clubul de karate tradițional Kasai, coordonat de sensei Nicu Mihai, și-a confirmat încă o dată ascensiunea la nivel național după ce s-a clasat pe locul al 4-lea la ediția a III-a a Cupei “Moș Crăciun” - Memorialul “Dan Stuparu”. Competiția a fost organizată la Sala din Complexul Carantina de către clubul Tokon Dojo Brăila, grupare sportivă coordonată de multiplul fost campion mondial și european de karate tradițional, Cornel Mușat, la care a fost prezentă și soția regretatului Dan Stuparu, Marta Stuparu.

Ultima competiție din 2023 a adunat la start 270 de karateka de la zece cluburi din Iași, Brăila, Galați, Ploiești, Craiova, Zalău.

Clubul Kasai Brăila, deja cunoscut la nivel național și internațional pentru rezultatele obținute în special la categoriile mai mici de vârstă, a participat cu 32 de sportivi cu vârste cuprinse între 5 și 16 ani și a obținut 11 medalii de aur, 3 de argint și 10 de bronz.

Sportivii pregătiți de sensei Nicu Mihai, medaliați la toate competițiile oficiale interne dar și la Campionatul European, au avut evoluții foarte bune iar clubul pentru care au concurat era pe locul al 3-lea în clasamentul grupărilor sportive prezente la această competiție, după prima zi de concurs. Kasai a avut doar doi sportivi la cadeți și acest lucru a făcut să piardă locul de pe podium, însă s-a clasat pe poziția a 4-a.

“Eu sunt foarte mulțumit de rezultatele obținute de sportivii pe care îi pregătesc și le mulțumesc pe această cale pentru determinarea de care au dat dovadă și, nu în ultimul rând părinților lor, care au fost tot timpul lângă noi. Cupa “Moș Crăciun” - Memorialul “Dan Stuparu” a fost o competiție ireproșabil organizată de Cornel Mușat. Sezonul competițional 2023 a fost unul excelent pentru clubul nostru pentru că ne-am depășit cu mult obiectivele propuse”, ne-a declarat sensei Nicu Mihai.